Zaprogramowani na pomaganie 3
Płyńmy pod prąd
Celem zadania jest zapewnienie dostępu do informacji i specjalistycznych usług, a także wiedzy dotyczącej niepełnosprawności. Celem jest także propagowanie rzetelnych informacji na temat choroby stwardnienie rozsiane (SM), pozytywnych sposobów radzenia sobie z nią i pomocy jaką świadczą organizacje skupiające chorych, a szczególnie Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR).
W okresie kwiecień 2023 – marzec 2024 planujemy publikację 5 numerów biuletynu „Płyńmy pod prąd” w ilości 2500 egzemplarzy każdy.
Publikowane materiały ułożone będą w czterech działach tematycznych:
- Nowości-artykuły z dziedziny medycyny, psychologii itp. pisane przez lekarzy i specjalistów współpracujących od wielu lat ze stowarzyszeniem
- Centrum Informacyjne-najaktualniejsze porady prawne, a także dotyczące pracy, nauki i działalności organizacji pozarządowych pisane przez pracowników urzędów i instytucji z terenu całego kraju.
- Kultura i edukacja - artykuły dotyczące świata kultury i sztuki oraz fachowe porady i informacje dotyczące zagadnień związanych z uprawnieniami osób niepełnosprawnych.
- Wydarzenia-bieżące wydarzenia w Oddziale Łódzkim PTSR, relacje z wycieczek, wyjazdów, spotkań integracyjnych, a także informacje dotyczące wydarzeń w mieście/regionie oraz listy od czytelników
Dystrybucja-prowadzona będzie wielokanałowo przez:
- odbiór w siedzibie Oddziału Łódzkiego PTSR - każda osoba odbierająca biuletyn zobligowana będzie do potwierdzenia odbioru na liście rozdystrybuowanych egzemplarzy.
- pocztę - biuletyn wysyłany będzie do Oddziałów PTSR z całej Polski, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, domów pomocy społecznej, przychodni neurologicznych, szpitali, Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu całej Polski.
- Internet (wydanie internetowe biuletynu)-wersja PDF umieszczona zostanie na stronie internetowej, link na facebooku PTSR O/Łódź.
- Wolontariuszy - dostarczany do osób, których stan zdrowia uniemożliwia odbiór osobisty oraz do instytucji z terenu miasta Łodzi.
Zapraszamy chętnych do współpracy przy wydawaniu naszego biuletynu!!!
Projekt współfinansowany ze środków PFRON
Rehabilitacja ruchowo – społeczna osób chorych na stwardnienie rozsiane
Wieloletni projekt jest realizowany od 1 kwietnia 2022 roku do końca marca 2023 roku. Jego głównym celem jest zwiększenie samodzielności 100 osób z niepełnosprawnością, chorych na stwardnienie rozsiane poprzez prowadzenie grupowych i indywidualnych zajęć rehabilitacyjnych oraz podjęcie działań rozwijających ich aktywność społeczną.
Usługi na rzecz osób z niepełnosprawnością świadczone są w sposób ciągły w placówce 5 dni w tygodniu przez cały rok.
Główne działania, jakie są realizowane w ramach projektu:
- grupowe zajęcia ogólnousprawniające na sali,
- masaż leczniczy na sali,
- indywidualne konsultacje specjalistów,
- warsztaty emisji głosu,
- aerobik,
- warsztaty dietetyczne,
- ćwiczenia indywidualne metodą pnf i Bobath
- usługi asystenta osobistego
- specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne w ośrodkach.
Osoby w chwili przystępowania do projektu będą musiały spełniać następujące warunki:
- posiadać aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności znacznym,umiarkowanym lub lekkim,
- zamieszkiwać na terenie województwa łódzkiego,
- mieć ukończony 18 r. życia,
- mieć zdiagnozowane SM- potwierdzone oświadczeniem beneficjenta i/lub zaświadczeniem od lekarza lub kartą informacyjną ze szpitala,
Na dzień rozpoczęcia projektu nie mogą być :
- uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej,
- uczestnikami środowiskowego domu samopomocy.
Zgłoszenia przyjmowanie będą w okresie kwiecień 2022 – styczeń 2023. W przypadku większej, niż zakładano liczby uczestników decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Przyjmowanie zgłoszeń:
Biuro Projektu: PTSR Oddział w Łodzi
ul. ks. bpa W. Tymienieckiego 18, 90-349 Łódź
tel. 42 649 18 03, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Projekt współfinansowany ze środków PFRON
Sprawić Moc 6
Realizowany w okresie 01.04.2022 r. do 31.03.2023 r.
Projekt skierowany jest do 430 ON chorych na stwardnienie rozsiane z terenu woj. mazowieckiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego. Projekt zakłada przeprowadzenie kompleksowego programu wsparcia osób chorych na SM, który obejmie swoim działaniem problemy ruchowe, psychologiczne i społeczne.
Główne działania jakie są realizowane to:
- usługi wspierające - asystenta osoby chorej na SM;
- indywidualne zajęcia usprawniające – rehabilitacja w domu chorego,
- rehabilitacja w ośrodku;
- indywidualne konsultacje specjalistów np. (psycholog, psychiatra, prawnik, logopeda, dietetyk, pielęgniarka);
- warsztaty wyjazdowe "Niezależnego życia".
Osoby z SM w chwili przystąpienia do projektu będą musiały spełniać następujące warunki:
- posiadać orzeczenie o znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności (maksymalnie 10% ogółu BO) lub równoważne,
- zamieszkiwać na teranie woj. mazowieckiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego.
- mieć zdiagnozowane stwardnienie rozsiane,
- wypełnić formularz zgłoszeniowy i oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych,
- podpisać oświadczenie, że na dzień rozpoczęcia realizacji projektu nie są: uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej.
W przypadku większej, niż zakładano liczby uczestników decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Przyjmowanie zgłoszeń:
Biuro Projektu: PTSR Oddział w Łodzi
ul. ks. bpa W. Tymienieckiego 18, 90-349 Łódź
tel. 42 649 18 03, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Opłatek 2022
Opłatek 2022 – impreza kulturalna dla osób chorych na stwardnienie rozsiane
Realizowany od 1.07.2022 r. do 31.12.2022 r.
Celem zadania jest włączanie społeczne 200 osób z niepełnosprawnością poprzez wspólne obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia. Planowane spotkanie ma za zadanie przeciwdziałać dyskryminacji, poczuciu osamotnienia i odrzucenia przez otaczające środowisko poprzez wspólne obchodzenie Wigilii, a przede wszystkim przekazanie wartości kulturowych związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Coroczne spotkanie jest dla nich bardzo krzepiące i motywujące, ponieważ na moment mają możliwość zapomnienia o trudach życia codziennego spowodowanych ograniczonym kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym.
Cele szczegółowe:
- umożliwienie procesu integracji osób z niepełnosprawnością,
- odnowienie utrudnionych przez chorobę kontaktów,
- umożliwienie kontaktu z nowymi członkami Stowarzyszenia,
- poprawa samopoczucia ON.
Rządowy program wspierania rozwoju organizacji poradniczych na lata 2022-2033
DOFINANSOWANIE: 390 000.00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 390 000.00 zł
Projekt pod nazwą „Rządowy program wspierania rozwoju organizacji poradniczych na lata 2022-2033” ma na celu rozwój poradnictwa w Polskim Towarzystwie Stwardnienia Rozsianego.Stowarzyszenie posiada wieloletnie doświadczenie w poradnictwie, ale różnorodność i możliwości oferty są zbyt ograniczone. Chcielibyśmy rozwinąć te działania, poprzez objęcie wsparciem wszystkich osób potrzebujących pomocy z terenu Polski oraz osób i rodzin napływających do Polski z Ukrainy oferując im kompleksowe wsparcie w sytuacjach kryzysowych.
W projekcie zatrudnieni zostaną wykwalifikowani specjaliści (m.in. psycholodzy i psychoterapeuci, pedagodzy, pracownik socjalny, prawnik, coach) z dużym doświadczeniem zawodowym w świadczeniu poradnictwa dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży. W zależności od potrzeb – świadczyć oni będą pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną, udzielają wsparcia, udzielają psychoedukacji. Zajmiemy się prowadzeniem psychoterapii indywidualnej oraz grup terapeutycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz osób i rodzin z Ukrainy, aby zaoferować im kompleksowe wsparcie w sytuacjach kryzysowych.
Opis grupy docelowej
Pomoc skierowana będzie do następujących grup społecznych:
dzieci i młodzieży, osób powyżej 18 roku życia, obywateli napływających do Polski z Ukrainy (dorosłych oraz rodzin z dziećmi), osób starszych oraz z niepełnosprawnością. Pomoc dla mieszkańców Ukrainy będzie dla nas w szczególności ważna, ponieważ obywatele tego kraju, obecnie potrzebują specjalistycznej pomocy. Wynika to z trudnej sytuacji politycznej i przymusowego opuszczenia kraju. Dyżury telefoniczne oraz tłumacz wspomoże również szybką pomoc dla obywateli Ukrainy. Pomoc kierujemy do całych rodzin, do dzieci, które mają trudności w funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej, trudności w uczeniu się. Dyżur pedagoga ma również na celu działania z zakresu profilaktyki uniwersalnej, a zatem obejmowanie wsparciem i opieką rodzin, które potrzebują wsparcia w zakresie realizowania ról małżeńsko-rodzinnych na wszystkich etapach cyklu rozwoju rodziny. Działania kierowane są do osób starszych oraz z niepełnosprawnością, aby udostępniać, propagować poradnictwo z zakresu: psychologii, prawa, rehabilitacji czy poradnictwa socjalnego.
Projekt jest realizowany od 01.08.2022 do 31.12.2023.
Bezpośrednim efektem będzie:
- zorganizowanie 650 godzin porad z psychoterapeutą, psychologiem, pedagogiem,
- zorganizowanie 285,5 godzin porad z coach'em,
- zorganizowanie 180 godzin porad z prawnikiem,
- zorganizowanie 260 godzin porad z pracownikiem socjalnym,
- zorganizowanie 950 godzin porad z rehabilitantem,
- zorganizowanie 300 godzin specjalistycznych porad online,
- zorganizowanie 250 godzin dyżurów telefonicznych ze specjalistami,
- zorganizowanie 1 kurs o tematyce Dress Code,
- zorganizowanie 2 kursów o tematyce kompetencji miękkich,
- zorganizowanie 70 godzin grup wsparcia.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt:
ul. ks. bpa W. Tymienieckiego 18,
90-349 Łódź
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 42 649 18 03
Dokumenty rekrutacyjne są do pobrania na dole strony.