Dane kontaktowe:

 • e - mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • sekretariat: tel/fax 42 649 18 03
 • rehabilitacja: tel 505 034 909
 • adres: al. Marszałka J. Piłsudskiego 133D lok. 305A, 92-318,  Łódź
 • nr konta: 
  98 1440 1231 0000 0000 0342 2356

 

 

 

Choreoterapia - leczymy tańcem

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział w Łodzi organizuje w okresie od 01.01.2012 do 31.12.2012 zajęcia taneczne pn. "Choreoterapia - leczymy tańcem."

Obserwując chorych, na wielu turnusach rehabilitacyjnych, zauważyliśmy wspaniałe rezultaty zajęć muzycznych, a szczególnie wykorzystujących choreoterapię. Chcąc poprawić jakość życia chorych organizujemy warsztaty choreoterapii, które mają wpływ nie tylko na układ ruchowy, ale i na cały organizm, a w szczególności na układ krążenia, oddechowy, nerwowy, pokarmowy oraz na przemianę materii.

Regularne zajęcia tańca są doskonałą formą aktywności fizycznej. Ruch poprawia kondycję fizyczną, giętkość ciała i koordynację ruchową. W działaniach choreoterapeutycznych nie jest potrzebny żaden specjalny talent do tańca czy też dobra kondycja. Dla osób, które są "odcięte" od swego ciała, nie potrafią nawiązać albo utraciły z nim dobry kontakt, jest to bardzo inspirująca forma pracy nad poszerzeniem świadomości samego siebie, na różnych poziomach funkcjonowania (sfera ciała, psychiki i ducha).

Zakładane cele realizacji zadania publicznego

Głównym celem jest rozwój aktywności fizycznej osób starszych z terenu woj. łódzkiego i upowszechnienie aktywnego spędzania czasu wolnego członków PTSR O/Łódź poprzez zorganizowane warsztaty choreoterapii.

Cele szczegółowe:

 • zwiększenie świadomości własnego ciała i ruchu,
 • doskonalenie komunikacji interpersonalnej werbalnej, niewerbalnej,
 • usprawnianie koordynacji słuchowo - wzrokowo - ruchowej,
 • kształtowanie umiejętności kontroli nad ruchami ciała,
 • rozwijanie wyczucia rytmu i elastyczności,
 • doskonalenie płynności ruchów i wyczucia ciężaru ciała w przestrzeni,
 • wzbogacenie wrażliwości muzycznej.

Ćwiczenia i naukę tańca prowadzą instruktorzy posiadający odpowiednie uprawnienia i praktykę. Konsultacje psychologiczne z uczestnikami prowadzone są na etapie rekrutacji oraz pod koniec projektu. Każda osoba wypełni ankietę, która pozwoli zapoznać się z oczekiwaniami uczestników względem zajęć, ich samopoczuciem i stanem zdrowia. Po zakończeniu zajęć psycholog przeprowadzi ankietę, która przedstawi rezultaty odbytej choreoterapii. W trakcie zajęć pomagają doświadczeni wolontariusze.

Beneficjenci

Zajęcia prowadzone są dla 15 niepełnosprawnych członków naszego stowarzyszenia. Choreoterapia przeznaczona jest dla osób starszych z terenu województwa łódzkiego, które pragną poprawić swoją kondycję oraz pragną poszerzyć świadomość samego siebie, nawiązać kontakt z własnym ciałem i w pełni czerpać radość z funkcjonowania w grupie wśród innych ludzi. W zajęciach dodatkowo mogą brać udział opiekunowie (partnerzy) ćwiczących.

Projekt dofinansowany przez Zarząd Województwa Łódzkiego w ramach zadania publicznego Rozwój i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców województwa łódzkiego ze szczególnym uwzględnieniem sportu dzieci i młodzieży.