Dane kontaktowe:

  • e - mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • sekretariat: tel/fax 42 649 18 03
  • rehabilitacja: tel 505 034 909
  • adres: al. Marszałka J. Piłsudskiego 133D lok. 305A, 92-318,  Łódź
  • nr konta: 
    98 1440 1231 0000 0000 0342 2356

 

 

 

Zaprogramowani na pomaganie 3

Budujemy wsparcie dla chorych na SM - podsumowanie

Głównym celem projektu Budujemy wsparcie dla chorych na SM była poprawa jakości funkcjonowania otoczenia osób niepełnosprawnych poprzez zapewnienie innowacyjnych działań z zakresu wzrostu wiedzy dotyczącej całodobowej opieki nad osobą chorą na stwardnienie rozsiane (SM), zwiększania ich aktywności życiowej i zaradności osobistej, codziennego życia chorych, a także pomoc rodzinom w rozwiązywaniu trudnych problemów życia codziennego, jakie istnieją w rodzinach obarczonych skutkami niepełnosprawności. Opiekunowie mogli podzielić się swoimi doświadczeniami oraz poznać sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych, a także dowiedzieli się o instytucjach i organizacjach niosących pomoc, o sposobach rehabilitacji osób niepełnosprawnych, o ich prawach, o możliwościach edukacji i pracy.

W ramach realizacji projektu odbyły się 4 warsztaty w miesiącach: wrzesień, październik w Zakopanem dla 40 osób (20 chorych i 20 opiekunów), pierwszy w dniach 19 - 24 września (PTSR O/Łódź) w pensjonacie "Renesans", drugi w dniach 14 - 19 października (PTSR O/Warszawa) w pensjonacie "BEL - AMI" oraz dwa warsztaty łącznie dla 40 osób (20 z PTSR O/Łódź i 20 z PTSR O/Warszawa) w Chłopach w terminie 09 - 14.11.2011 r. W trakcie jednego warsztatu szkoleniowego uczestnikami było 20 osób (10 osób chorych na SM wraz ze swoimi opiekunami). Specjaliści prowadzący zajęcia (rehabilitant, psycholog, specjalista ds. uprawnień ON, pielęgniarka) przekazali opiekunom szeroki zakres praktycznej wiedzy na temat sprawowania opieki nad osobami chorymi na SM. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się również, jak pielęgnować osoby przewlekle chore oraz poznali sposoby wykonywania toalety ciała.

W ramach III bloków tematycznych, przeprowadzone zostały następujące zajęcia:

  • I psychologiczny - blok przeprowadzony przez psychologa. W trakcie zajęć wykładowca przedstawił skuteczną metodologię sposobu komunikowania się z osobą chorą, stanowiącą kluczowy element opieki.
  • II niezależne życie - blok przeprowadzony przez rehabilitanta i pielęgniarkę; zajęcia poświęcone były nowoczesnym metodom terapii i rehabilitacji. Udzielone zostały wskazówki dot. zastosowania prawidłowej techniki bezpiecznego przemieszczania chorych, a także działania prezentujące aktywizację ON - mówiące o jak najdłuższym utrzymaniu sprawności. W ramach spotkań z fizjoterapeutą, zaprezentowany został zestaw ćwiczeń. Spotkania z pielęgniarką natomiast pomogły zapoznać się z pielęgnacją i toaletą osób niesamodzielnych.
  • III doradztwo socjalne - blok przeprowadzony przez specjalistę ds. uprawnień ON. Zajęcia ze specjalistą pozwoliły zapoznać się z uprawnieniami przysługującymi osobom niepełnosprawnym, możliwościami skorzystania z dofinansowania do sprzętu, likwidacją barier architektonicznych, etc.

W trakcie warsztatów szkoleniowych, uczestnicy korzystali z konsultacji specjalistów.