Dane kontaktowe:

 • e - mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • sekretariat: tel/fax 42 649 18 03
 • rehabilitacja: tel 505 034 909
 • adres: ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 18
  90-349,  Łódź
 • nr konta: 
  98 1440 1231 0000 0000 0342 2356

 

 

 

Zaprogramowani na pomaganie 3

Regionalne Centrum Polityki Społecznej

1. "Rehabilitacja w Centrum Rehabilitacyjno - Opiekuńczym osób chorych na stwardnienie rozsiane"

Celem podjętych działań jest wspomaganie procesu rehabilitacji, organizowanie czasu wolnego, a poprzez zwiększenie sprawności fizycznej przywrócenie możliwości samoobsługi, odzyskanie wiary w siebie i chęci do bardziej aktywnego życia z chorobą. Największą przeszkodą w skutecznej rehabilitacji osób chorych na stwardnienie rozsiane jest brak możliwości ciągłego i bezpłatnego korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych. Dostęp do rehabilitacji jest ograniczony zdecydowanie niewystarczającymi kwotami finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia i instytucje pomocowe, a niskie dochody uniemożliwiają chorym korzystanie z prywatnych zabiegów rehabilitacyjnych.

Zajęcia rehabilitacyjne w Centrum Rehabilitacyjno - Opiekuńczym (CRO), organizowane przez nasz Oddział od 1997 roku, odbywają się dla 27 chorych z terenu woj. łódzkiego, (m. Łódź i powiaty: zgierski, pabianicki, łódzki wschodni) posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Każdy chory uczestniczący w zajęciach rehabilitacyjnych zostanie dwukrotnie poddany konsultacjom lekarskim: neurologa przed rozpoczęciem rehabilitacji i psychologa po jej zakończeniu. Podczas konsultacji neurologicznej lekarz przepisze odpowiednie zabiegi stosownie do możliwości i stanu zdrowia pacjenta. Konsultacje psychologiczne, w końcowym etapie rehabilitacji, pozwalają na ocenę stanu psychicznego pacjenta oraz określenie wpływu przebytych zajęć rehabilitacyjnych na chorego. 

Zabiegi będą obejmowały m.in.:

 • krioterapię ogólnoustrojową (leczenie ciała za pomocą temperatur rzędu -70°C do -170°C),
 • masaż ręczny,
 • magnetronic,
 • kinezyterapie,
 • laser,
 • kroterapie miejscową,
 • masaż podwodny,
 • terrapuls

Postępowanie rehabilitacyjne ma za zadanie pomóc pacjentowi w taki sposób, aby jak najdłużej mógł zachować swoje maksymalne możliwości. Zarówno rodzaj rehabilitacji, jak i czas jej rozpoczęcia oraz trwania nie są obojętne. Regularne zajęcia rehabilitacyjne umożliwią chorym utrzymywanie sprawności fizycznej na możliwie najlepszym poziomie. Dzięki systematycznym ćwiczeniom chory odzyskuje kontrolę nad własnym organizmem, zaczyna mniej zataczać się podczas chodzenia, lepiej prowadzi wózek inwalidzki, kontroluje dłoń podczas pisania. Dla osób poruszających się z dużą trudnością (np. jeżdżących na wózkach) zorganizowaliśmy dowóz na i z zajęć.

 

2. "ZATRZYMAĆ LATO 2009 - kulturalno - rekreacyjny plener artystyczny dla osób chorych na stwardnienie rozsiane" - dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Województwa Łódzkiego

Plener artystyczny pod nazwą "Zatrzymać lato", to impreza kulturalna będąca połączeniem elementów turystyki i rekreacji. Plener ten planujemy zorganizować w malowniczo położonym regionie naszego kraju, w którym można podziwiać nie tylko krajobrazy, ale przede wszystkim piękno naszej kultury i sztuki. Wyjazd ma na celu rozbudzenie wrażliwości uczestników pleneru na walory artystyczne, które w przełożeniu zaowocują pracami twórczymi, a ponadto wiele osób wzbogacą o nowe odczucia krajobrazowe, różniące się bardzo od monotonii widzianej z okien ludzi, uwięzionych, na co dzień we własnych mieszkaniach. Z tego powodu tak ważnym dla chorychsą wszystkiego rodzaju formy rekreacji oraz integracji, gdzie wszystkich łączy wspólny problem i wzajemne zrozumienie. Wspólnie odnajdują dziedziny, w których są wartościowi. Samodzielnie zrobione: wycinanka, namalowany obrazek, wykonana robótka ręczna, decoupage, napisany wiersz odbudowują wiarę w siebie.

Celem zadania jest integracja osób chorych na stwardnienie rozsiane, rozbudzenie ich wrażliwości na wartości kulturowe, artystyczne i krajobrazowe. Pobyt na plenerze ma za zadanie wspomagać proces rehabilitacji, organizować czas wolny, a przede wszystkim stworzyć profil jednostki aktywnej, świadomej swojej choroby.

Plener artystyczny pod nazwą "Zatrzymać lato", to połączenie elementów kultury, turystyki i rekreacji. Plener ten planujemy zorganizować w malowniczo położonych regionach naszego kraju, w których można podziwiać nie tylko krajobrazy, ale przede wszystkim piękno naszej kultury i sztuki. Celem projektu jest umożliwienie osobom chorym na SM uczestnictwa w życiu kulturowym, artystycznym, turystycznym i rekreacyjnym, które w przełożeniu zaowocują pracami twórczymi, a ponadto wzbogacą o nowe odczucia krajobrazowe, różniące się bardzo od monotonii widzianej z okien ludzi uwięzionych na co dzień we własnych mieszkaniach. Pobyt na plenerze ma za zadanie wspomagać proces rehabilitacji, organizować czas wolny. Udział w plenerze artystycznym usprawni zarówno intelektualnie jak i fizycznie, a przede wszystkim wzmocni aktywność i mobilizację osób chorych. Plener zorganizujemy w okolicach nie tylko atrakcyjnych turystycznie, w których podziwiać można tamtejsze krajobrazy odznaczające się bogactwem rzadkiej, interesującej fauny i flory, ale przede wszystkim piękno i dorobek naszej kultury wraz ze sztuką. Samodzielnie wykonane: wycinanka, namalowany obrazek, wykonana robótka ręczna, kompozycje kwiatowe, napisany wiersz odbudowują wiarę w siebie. Zajęcia te rozwijają zdolności manualne, usprawniają palce dłoni, poprawiają koordynację kończyn górnych, łagodzą oczopląs, niezborność ruchów itp.

Szklarska Poręba to malowniczo położona miejscowość w paśmie gór Izerskich i Karkonoszy. Otoczona lasami, stanowi największą stację klimatyczną na Dolnym Śląsku, znaną i cenioną od XIX w. Warunki, które tam panują porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich, położonych na wysokości powyżej 1200 m n.p.m. Miasto, prócz bogactw naturalnych, charakteryzuje się idealnym położeniem do organizowania plenerów artystycznych. Ten specyficzny mikroklimat tworzy właśnie pasmo Gór Izerskich. Miasteczko i jego okolice charakteryzuje również zbiór niepowtarzalnych zabytków ( m.in. Kościół p.w. Bożego Ciała z XIX w., dom czeskiego malarza Wlastimila Hofmana, dom pisarzy niemieckich Gerharda i Carla Hauptmmanów, gdzie obecnie mieści się Muzeum Karkonoskie), a także malownicze bogactwa stworzone przez samą naturę - m.in. Wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyka, Krucze Skały, pasmo Karkonoszy i najwyższy szczyt położony nad miastem: Szrenica 1362 m n.p.m. W trakcie pleneru zorganizowane zostanie również ognisko - spotkanie folklorystyczne, stanowiące zarówno formę spotkania integracyjnego między uczestnikami, jak i możliwość zapoznania się z regionalnym dorobkiem kulturowym Szklarskiej Poręby. W trakcie spotkania opowiadane będą tamtejsze legendy, baśnie i mity prezentowane przez lokalnych gawędziarzy. Innowacją zaplanowanego pleneru będzie, prócz charakteru kulturowego i turystycznego, wprowadzenie aspektu interaktywnej edukacji. Jako proces animacji społecznej sprawi on, że nabywana wiedza i zdolności w sposób przystępny trafią do każdego uczestnika.

 

3. "Wigilijna opowieść - impreza kulturalna dla osób chorych na stwardnienie rozsiane" - dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Województwa Łódzkiego

Celem planowanego zadania jest zorganizowanie imprezy kulturalnej dla osób chorych na stwardnienie rozsiane z terenu woj. łódzkiego, przeciwdziałanie poczuciu osamotnienia i odrzucenia oraz wspólne obchodzenie Wigilii, a przede wszystkim przekazanie wartości kulturowych związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Osoby chore na SM w bardzo wielu przypadkach zamykają się w czterech ścianach własnego mieszkania i pozwalają chorobie, aby całkowicie nad nimi zapanowała. Żeby temu zapobiec niezbędna jest współpraca chorych i ich rodzin w formie zorganizowanej. Dlatego też w trakcie uroczystego spotkania Wigilijnego, zaplanowano występ scholii oraz inscenizację jasełkową, wykonaną przez grupę śpiewaków, aktorów, chórzystów. Zaplanowane widowiska mają na celu wesprzeć aktywność osób chorych na stwardnienie rozsiane w dziedzinie kultury społecznej i materialnej.

Podniosła i uroczysta atmosfera, ciepłe, serdeczne życzenia świąteczne kapłana, uroczysta kolacja oraz upominki, pobudzanie wartości kulturowych (występ scholii, tradycyjna inscenizacja jasełek) przekonują chorych na SM, że nie są pozostawieni sami sobie i że zawsze znajdzie się grono przyjaciół, na których mogą liczyć w różnych skomplikowanych sytuacjach życiowych. Świąteczne spotkania na długo pozostają w pamięci chorych i pozwalają z nadzieją oczekiwać na następne. Tradycyjnie wigilie przygotowywane są dla około 300 osób, z czego ponad 90% to osoby niepełnosprawne. W trakcie kolacji Wigilijnej zaplanowano występ scholii - śpiewaków, muzyków i aktorów oraz inscenizację jasełkową opartą na misteriach franciszkańskich, wzbogaconą o dawne, polskie wartości kultury ludowej. Zapoczątkowane w XIII w., a obecnie przedstawiane m.in. przez wiele polskich grup teatralnych "Jasełka" to zbiór kolęd i pięknych pieśni - stanowiących zarazem interesujący element w dorobku kultury symbolicznej i materialnej. Kontakt z kulturą wzbogaci warstwę myśli, świadomości, wpłynie na estetykę "miar" i "wag" wprowadzając ideę sztuki pięknej. Możliwość udziału osób chorych na SM w planowanym spotkaniu kulturowo-integracyjnym pozwoli choć na moment zapomnieć o problemach dnia codziennego jakimi są m.in. bariery architektoniczne, czy też mentalne - ograniczające kontakt ze środowiskiem zewnętrznym (nieprzystosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych, problem z komunikacją miejską, itp.)

Do osób chorych na SM rozsyłane są imienne zaproszenia. Dla chorych mających problemy z samodzielnym poruszaniem się organizowany jest bezpłatny przewóz. Duży wkład w organizację wnoszą sami członkowie stowarzyszenia (wypisywanie i wysyłanie zaproszeń, robienie zakupów, pakowanie upominków, przygotowywanie harmonogramu dowozu chorych, itp.). Całością projektu kieruje koordynator, który zajmie się organizacją spotkania (m.in. znalezienie odpowiedniej sali, firmy catteringowej, harmonogramem zakupów i przebiegiem imprezy).

Projekty współfinansowane przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej

Urząd Miasta Łodzi

1. " Pomagajmy sobie nawzajem - spotkania z psychologiem"

Celem spotkań i warsztatów z psychologiem osób chorych zrzeszonych w Oddziale Łódzkim PTSR jest zmotywowanie ich do skutecznej pracy nad sobą. Spotkania te adresowane są do osób, które ze względu na swoją niepełnosprawność czują się osamotnione, zagubione, a często pozbawione chęci do dalszej walki z chorobą i dalszego życia. Możliwość spotkań z psychologiem jest dla nich formą wsparcia w pokonywaniu codziennych problemów związanych z niepełnosprawnością, dużą pomocą w radzeniu sobie ze stresem i jego likwidowaniem. Spotkanie z osobami pokonującymi codziennie podobne problemy przyczyni się do znalezienia wspólnych rozwiązań, wzmocni motywację do dalszej walki i zaowocuje wspólnymi działaniami. Udział w grupowych warsztatach przyczyni się także do integracji osób chorych, pozwoli na odnowienie utrudnionych przez chorobę, zapomnianych kontaktów.

Celem grupowych warsztatów oraz spotkań indywidualnych z rodzinami i opiekunami osób chorych jest wsparcie emocjonalne tych osób, zmniejszenie uczucia, że nie są sami ze swoimi problemami, redukcja stresu , poczucia bezradności. Ważnym elementem jest także nauczenie "od nowa" rodzin i opiekunów osób chorych, zadbania o siebie i własne potrzeby, o których na skutek opieki nad osobami chorymi zapomnieli.

Osoby niepełnosprawne borykają się na co dzień z problemami i barierami, które stawia przed nimi ich stan zdrowia. Wśród tych problemów ważnym aspektem są ciągle istniejące bariery mentalne i społeczne, np. brak zrozumienia ze strony środowiska. Często w takiej sytuacji osoba niepełnosprawna czuje się zagubiona i nie może znaleźć odpowiedniego wsparcia. Przyjaciel - nawet najlepszy - nie zawsze jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania i udzielić konkretnych porad życiowych. Niezastąpiona wówczas jest pomoc psychologa. Fachowe, psychologiczne wsparcie osób chorych pozwala m.in. na rozwiązanie takich problemów jak np. trudności w nawiązywaniu i budowaniu relacji międzyludzkich, zapobieganie stygmatyzacji, trudności adaptacyjne, radzenie sobie ze stresem itp. Krótko mówiąc "psychoterapia jest formą pomocy w cierpieniu, ale też możliwością rozwoju".

Równie ważne jest psychologiczne wpieranie rodzin, opiekunów osób niepełnosprawnych, szczególnie będących w stanie kryzysu psychicznego, na skutek długotrwałej, całodobowej i wyczerpującej opieki nad chorym. W ramach projektu zorganizujemy łącznie 8 spotkań grupowych, z czego 4 spotkania adresowane będą do osób chorych, a 4 do ich rodzin i opiekunów. Planujemy także zorganizowanie łącznie 40 godzin indywidualnych spotkań z psychologiem - 20 godzin przeznaczone będzie na spotkania z chorymi, a pozostałe 20 na spotkania z ich rodzinami lub opiekunami. Zarówno warsztaty grupowe jak i spotkania indywidualne prowadzone są przez 3 psychologów, doświadczonych w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

W spotkaniach i warsztatach uczestniczą członkowie Oddziału Łódzkiego PTSR, ich rodziny i opiekunowie z terenu miasta Łodzi.

 

2. "Wigilijna opowieść - impreza kulturalna dla osób chorych na stwardnienie rozsiane"

Celem planowanego zadania jest zorganizowanie imprezy kulturalnej o charakterze integracyjnym dla osób chorych na stwardnienie rozsiane z terenu miasta Łodzi. Planowane spotkanie ma za zadanie przeciwdziałać poczuciu osamotnienia i odrzucenia przez otaczające środowisko poprzez wspólne obchodzenie Wigilii, a przede wszystkim przekazanie wartości kulturowych związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Projekt ma za zadanie umożliwić osobom chorym na SM uczestnictwo w życiu kulturowym i społecznym. Samotność i bezradność spowodowane brakiem zrozumienia ze strony społeczeństwa oraz szereg barier odbierają możliwość udziału w życiu kulturowym (utrudnienia związane z dostępem do placówek kulturowych). Natomiast zamknięcie w czterech ścianach buduje profil jednostki biernej i zamkniętej w sobie, nie uczestniczącej w życiu społecznym.

Osoby chore na SM w bardzo wielu przypadkach zamykają się w czterech ścianach własnego mieszkania i pozwalają chorobie, aby całkowicie nad nimi zapanowała. Żeby temu zapobiec niezbędna jest współpraca chorych i ich rodzin w formie zorganizowanej. Dlatego też w trakcie uroczystego spotkania Wigilijnego, zaplanowano występ scholii oraz inscenizację jasełkową, wykonaną przez grupę aktorów muzycznych i śpiewaków. Zaplanowane w trakcie spotkania, innowacyjne widowisko ma na celu wesprzeć aktywność osób chorych na stwardnienie rozsiane w dziedzinie kultury społecznej i kultury materialnej.

W trakcie kolacji Wigilijnej zaplanowano występ scholii - śpiewaków, muzyków i aktorów oraz inscenizację jasełkową opartą na misteriach franciszkańskich, wzbogaconą o dawne, polskie wartości kultury ludowej. Zapoczątkowane w XIII w., a obecnie przedstawiane m.in. przez wiele polskich grup teatralnych "Jasełka" to zbiór kolęd i pięknych pieśni - stanowiących zarazem interesujący element w dorobku kultury symbolicznej i materialnej. Kontakt z kulturą wzbogaci warstwę myśli, świadomości, wpłynie na estetykę "miar" i "wag" wprowadzając ideę sztuki pięknej. Możliwość udziału osób chorych na SM w planowanym spotkaniu kulturowo - integracyjnym pozwoli choć na moment zapomnieć o problemach dnia codziennego jakimi są m.in. bariery architektoniczne, czy też mentalne - ograniczające kontakt ze środowiskiem zewnętrznym (nieprzystosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych, problem z komunikacją miejską, itp.). Do osób chorych na SM rozsyłane są imienne zaproszenia. Dla chorych mających problemy z samodzielnym poruszaniem się organizowany jest bezpłatny przewóz. Duży wkład w organizację wnoszą sami członkowie stowarzyszenia (wypisywanie i wysyłanie zaproszeń, robienie zakupów, pakowanie upominków, przygotowywanie harmonogramu dowozu chorych, itp.). W trakcie spotkania rozdane zostaną upominki dla osób chorych, utrwalając w pamięci wspólnie spędzone chwile. Uczestnikami spotkania będą osoby mające problemy z poruszaniem się, dla których bardzo często jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym jest widok z okna własnego mieszkania. Proponowane przedsięwzięcie umożliwi osobom chorym doznanie wartości kulturowych (występ scholii, inscenizacja jasełkowa), a także integrację z innymi członkami stowarzyszenia.

Projekty współfinansowane przez Urząd Miasta Łodzi

Rehabilitacja domowa osób chorych na stwardnienie rozsiane

Celem podjętych działań jest umożliwienie chorym na stwardnienie rozsiane, osobom przewlekle i nieuleczalnie chorym korzystania z rehabilitacji w warunkach domowych, wspomaganie procesu rehabilitacji, organizowanie czasu wolnego, a poprzez zwiększenie sprawności fizycznej przywrócenie możliwości samoobsługi, odzyskanie wiary w siebie i chęci do bardziej aktywnego życia z chorobą.

W ramach realizacji zadania zorganizowano specjalistyczną opiekę medyczną w postaci rehabilitacji domowej w domach osób chorych na stwardnienie rozsiane z terenu woj. łódzkiego. Zajęcia są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości chorego. Po konsultacji neurologicznej (zlecenie odpowiednich do stanu zdrowia zabiegów), grupa 40 chorych ze znacznym stopniem niepełnosprawności (poruszających się na wózkach lub leżących) uczestniczy w indywidualnych zajęciach rehabilitacyjnych prowadzonych bezpośrednio w ich domach.

W zależności od wskazań lekarskich oraz stanu pacjenta, jego możliwości i potrzeb każdy chory będzie mógł skorzystać z następujących zabiegów:

 • masaż ręczny klasyczny,
 • ćwiczenia bierne i czynno-bierne,
 • masaże stawu biodrowego,
 • ćwiczenia wzmacniające,
 • masaże kończyn dolnych i kończyn górnych,
 • ćwiczenia równoważne i rozluźniające,
 • udzielanie porad z zakresu dalszych ćwiczeń samodzielnych lub przy pomocy rodziny,
 • udzielanie informacji o istniejącym sprzęcie rehabilitacyjnym i pomocniczym,
 • nauka prawidłowej pielęgnacji leżącego.

W końcowym etapie zajęć grupa 40 chorych zostanie poddana konsultacji psychologicznej (ocena stanu psychicznego - znaczenie zajęć rehabilitacyjnych dla chorego) celem oceny efektywności przebytych zabiegów rehabilitacyjnych i wytyczeniu dalszych kierunków rehabilitacji.

Projekt współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 


I KONKURS

Projekty realizowane w partnerstwie z Oddziałem Warszawskim PTSR.

1. "Pomagajmy sobie nawzajem - spotkania z psychologiem"

Celem zadania jest zmotywowanie osób chorych na stwardnienie rozsiane do skutecznej pracy nad sobą i walki z chorobą poprzez uzyskanie wsparcia i informacji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu codziennym. Możliwość spotkań z psychologiem jest dla osób niepełnosprawnych formą wsparcia w pokonywaniu codziennych problemów związanych z niepełnosprawnością, a spotkanie z osobami mierzącymi się na co dzień z podobnymi problemami przyczyni się do znalezienia wspólnych rozwiązań, wzmocni motywację do dalszej walki z chorobą i zaowocuje wspólnymi działaniami.

W harmonogramie spotkań przewidujemy:

 • wykłady i dyskusje pod kierunkiem wysokiej klasy psychologów i psychoterapeutów, współpracujących wcześniej z PTSR i posiadających doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi,
 • zajęcia praktyczne (warsztaty w grupach) przeprowadzone pod kierunkiem psychologów,
 • spotkania indywidualne ("sam na sam") chorego z psychologiem,
 • wizyty psychologa w domach osób leżących.

Przy realizacji projektu zaangażowana będzie społeczność lokalna i wolontariusze - członkowie i opiekunowie osób chorych - do pomocy przy przemieszczaniu się i czynnościach takich jak ubieranie się, przesadzenie z wózka na krzesło, dotarcie do toalety itp.

 

2. "Rehabilitacja ruchowa i społeczna osób chorych na stwardnienie rozsiane"

Celem zadania jest zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej osób z różnym stopniem niepełnosprawności spowodowanej stwardnieniem rozsianym (SM), poprzez umożliwienie im dostępu do wielowymiarowej rehabilitacji ruchowej i społecznej. Spodziewamy się, że systematyczne stosowanie różnych form rehabilitacji spowolni rozwój choroby, zapewni utrzymanie dotychczasowej kondycji, a nawet ją poprawi. Projekt będzie służył organizowaniu czasu wolnego, a poprzez zwiększenie sprawności fizycznej beneficjentów oraz możliwość skorzystania z pomocy asystenta osoby chorej na SM, wpłynie na przywrócenie zdolności samoobsługi, odzyskanie wiary w siebie i chęci do bardziej aktywnego życia z chorobą.

Zadanie zakłada zorganizowanie grupowych i indywidualnych zajęć rehabilitacyjnych, wspomagających proces rehabilitacji i zwiększających sprawność fizyczną chorych na stwardnienie rozsiane. W zależności od wskazań lekarskich przewiduje się zarówno zajęcia indywidualne jak i grupowe. Każdy rodzaj zajęć będzie dostosowany do możliwości i potrzeb chorego, co zapewnią przeprowadzone wcześniej konsultacje neurologiczne. W ramach realizacji zadania przewiduje się następujące rodzaje zajęć rehabilitacyjnych:

 • indywidualna rehabilitację domową
 • grupowe zajęcia rehabilitacyjne prowadzone w ośrodku rehabilitacji z zastosowaniem kriokomory ogólnoustrojowej
 • zajęcia na sali rehabilitacyjnej z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego
 • zajęcia terapii zajęciowej (np. arteterapia, muzykoterapia itp.)

Warto podkreślić zróżnicowanie oferty rehabilitacyjnej pod kątem sprawności chorych. Podział na mniej i bardziej intensywne zajęcia występuje przy rehabilitacji ruchowej (trzy rodzaje zajęć grupowych na sali, rehabilitacja domowa dla osób bardzo niesprawnych), zajęciach jogi (bardziej sprawni korzystają z karnetów, mniej sprawni - z zajęć w sali).

 

3. "Nasz kontekst - wydawnictwa dla osób chorych na stwardnienie rozsiane"

Celem zadania jest przeciwdziałanie poczuciu alienacji i osamotnienia osób niepełnosprawnych i ich bliskich, akceptacja choroby i obniżonej sprawności z nią się wiążącej przez osoby z SM, a co za tym idzie, poprawa funkcjonowania psychospołecznego i wzięcie przez osoby chore na stwardnienie rozsiane aktywniejszego udziału w życiu społecznym i zawodowym.

Cel ten chcemy osiągnąć poprzez propagowanie informacji na temat choroby, pozytywnych sposobów radzenia sobie z nią, pomocy, jaką świadczy Oddział Warszawski i Oddział Łódzki PTSR, możliwościach i warunkach rehabilitacji, najnowszych metodach leczenia, funkcjonujących rozwiązaniach prawnych, itp.

Program zakłada również kontynuację wydawania biuletynu "Płyńmy pod prąd" (A5, 24 strony - w tym 8 str. kolor) skierowanego do chorych na stwardnienie rozsiane z terenu woj. łódzkiego, ich rodzin oraz instytucji zainteresowanych problemami osób z SM. Istotnym elementem jest szeroka dostępność naszego wydawnictwa oraz niwelowanie barier w komunikowaniu się. Szczególnie ważne dla osób chorych na stwardnienie rozsiane, mających często kłopoty ze wzrokiem, jest publikowanie w druku powiększonym, znacznie ułatwiającym czytanie. Biuletyn informuje o aktualnej działalności i planach na przyszłość stowarzyszenia. Zamieszczane są w nim relacje z wycieczek, wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, spotkań wigilijnych i wielkanocnych naszych członków. Przekazuje także najnowsze informacje o sposobach leczenia SM (teksty lekarzy, rehabilitantów, dietetyków i pielęgniarek), możliwościach i warunkach rehabilitacji, spotkaniach edukacyjno-szkoleniowych, a także porady dotyczące sytuacji społeczno - prawnej osób niepełnosprawnych.

 

4. "Aktywny niepełnosprawny" - udział w warsztatach wyjazdowych drogą do zwiększenia aktywności społecznej i zawodowej osób chorych na SM

Celem zadania jest promowanie aktywności osób niepełnosprawnych, przekazanie im praktycznych umiejętności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu zawodowym i społecznym, aktywizacja uczestników warsztatów , wzmocnienie skuteczności działań, modyfikowanie nieadekwatnych zachowań i przekraczanie własnych ograniczeń. 

Cele szczegółowe: przełamanie barier świadomościowych, z jakimi stykają się osoby sprawne jak i niepełnosprawne, zwiększenie potencjału zawodowego oraz aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych, rozbudzenie wrażliwości artystycznej, kształtowanie pozytywnej postawy wobec osób niepełnosprawnych, wyrównanie szans i eliminowanie poczucia wykluczenia społecznego.

Zadanie zakłada zorganizowanie warsztatów łącznie dla 22 osób niepełnosprawnych. Spotkania odbywać się będą pod kierunkiem psychologa, doradcy zawodowego oraz terapeuty zajęciowego i asystenta terapeuty. W początkowym etapie zajęcia będą miały charakter wykładów, aby zapoznać uczestników z tematyką spotkań, a następnie przejść do zajęć praktycznych. Dodatkowo, w ramach zajęć, odbywać się będą warsztaty terapii zajęciowej prowadzone dla wszystkich uczestników przez terapeutę i asystenta.

Terapia zajęciowa ma na celu wyzwolenie pozytywnych postaw społecznych, pobudzenie samorzutnej aktywności uczestników poprzez ekspresję twórczą poprawiając przy tym ich sprawność fizyczną i emocjonalną. Samodzielnie zrobione: wycinanka, namalowany obrazek, wykonana robótka ręczna, napisany wiersz odbudowują wiarę w siebie. Każde z tych zajęć rozwija zdolności manualne, usprawnia palce dłoni, poprawia koordynację kończyn górnych, łagodzi oczopląs, niezborność ruchów itp. Zajęcia te wspomagają proces rehabilitacji osób dotkniętych niepełnosprawnością, organizują czas wolny, a poprzez ogólne usprawnianie, przygotowują ich do samodzielnego życia, pomagają odzyskać wiarę w siebie i chęć do bardziej aktywnego życia z chorobą.

Warsztaty adresowane są do osób, które ze względu na swoją niepełnosprawność czują się osamotnione, zagubione, a często pozbawione chęci do dalszej walki z chorobą i dalszego życia. Możliwość wspólnego wyjazdu byłaby dla nich formą wsparcia w pokonywaniu codziennych problemów związanych z niepełnosprawnością, a spotkanie z osobami pokonującymi codziennie podobne problemy przyczyni się do znalezienia wspólnych rozwiązań, wzmacniając ich aktywność w życiu społecznym i zawodowym.

Projekty współfinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych


II KONKURS

1. "Kursy komputerowe, językowe oraz warsztaty samodoskonalenia zawodowego dla chorych na stwardnienie rozsiane"

Celem zadania jest wejście osób niepełnosprawnych na rynek pracy, kompleksowe rozwiązanie ich problemów poprzez rozwój kompetencji pracowniczych, zdobycie nowych, niezbędnych na rynku pracy kwalifikacji w zakresie znajomości obsługi komputera i języków obcych wzbogaconych o moduł samodoskonalenia zawodowego.

Cele szczegółowe zadania:

 • zwiększenie umiejętności z zakresu obsługi komputera,
 • nauczenie lub poprawa znajomości języka angielskiego,
 • rozwijanie własnego potencjału poprzez udział w innowacyjnych warsztatach samodoskonalenia zawodowego,
 • zwiększenie samodzielności osób chorych na stwardnienie rozsiane

Projekt zakłada organizację w 2009 roku trzech edycji kursów komputerowych dla 20 osób oraz dwóch edycji kursów języka angielskiego dla 15 osób oraz przeprowadzenie dla wszystkich BO warsztatów samodoskonalenia m.in. z automotywacji, pisania CV i listu motywacyjnego. Łącznie w zadaniu będzie uczestniczyć 35 osób chorych na stwardnienie rozsiane - członków PTSR.

- KURSY KOMPUTEROWE - 

W kursach weźmie udział 20 osób - członków PTSR z woj. łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego, przy czym każda osobą będzie mogła skorzystać z różnych kursów np. z podstawowego i grafiki komputerowej. Wszystkie kursy będą prowadzone przez przygotowanych trenerów. Zajęcia będą miały tempo dostosowane do potrzeb uczestników. Każdy z nich zostanie otoczony odpowiednią opieką i uwagą.

 1. Kurs podstawowy 
 2. Kurs zaawansowany 
 3. Kurs grafiki komputerowej

- KURSY JĘZYKA ANGIELSKIEGO -

W ramach kursów języka angielskiego projekt zakłada zorganizowanie 2 kursów po jednym na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym, każdy po 120 godzin dydaktycznych, łącznie dla 15 osób chorych na stwardnienie rozsiane.

 1. Kurs podstawowy zapewnia zdobycie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w zakresie rozumienia tekstu pisanego oraz rozumienia ze słuchu na poziomie podstawowym, wspartych umiejętnością formułowania nieskomplikowanych wypowiedzi ustnych. Stanowi wstęp do dalszej nauki języka.
 2. Kurs średniozaawansowany przygotowuje do posługiwania się językiem angielskim w kontekście zawodowym. Zawiera elementy Business English i obejmuje zagadnienia przydatne wszystkim osobom pracującym, niezależnie od branży, takie jak: podróże, oficjalna korespondencja, spotkania o charakterze służbowym, rozmowy telefoniczne itp. W trakcie kursu kształcone są wszystkie umiejętności językowe, takie jak pisanie, czytanie, słuchanie i mówienie.

- WARSZTATY SAMODOSKONALENIA ZAWODOWEGO -

Dodatkowo w ramach zadania zakładamy przeprowadzenie innowacyjnych warsztatów samodoskonalenia np. z automotywacji, pisania CV itp. dla 35 osób chorych na stwardnienie rozsiane - członków PTSR. Planujemy zorganizowanie trzech warsztatów (po jednym z automotywacji, autoprezentacji, pisania dokumentów aplikacyjnych) po 4 godziny każdy.

W/w kursy oraz warsztaty pozwolą uczestnikom na podniesienie swoich kwalifikacji językowych, komputerowych oraz personalnych, co z kolei przyczyni się do podniesienia ich poczucia własnej wartości , zwiększenia samodzielności oraz ułatwi znalezienie pracy.

Uczestnicy wszystkich szkoleń wypełnią ankiety przed przystąpieniem do kursów oraz po zakończeniu danej formy wsparcia. Ponadto osoby, które ukończą kurs komputerowy otrzymają certyfikat, a osoby kończące kurs językowy dyplomy poświadczające ukończenie zajęć.

 

2. "Szkolenia dla opiekunów osób chorych na stwardnienie rozsiane"

Celem zadania jest zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych poprzez zorganizowanie szkoleń dla opiekunów osób chorych na stwardnienie rozsiane. Dzięki innowacyjnemu opracowaniu systemu przekazywania uczestnikom niezbędnej wiedzy na temat choroby jaką jest stwardnienie rozsiane (seminaria i dyskusje, prezentacje udziału osoby chorej w rehabilitacji, możliwość uzyskania indywidualnej porady eksperta), planowane zadanie wyznaczy trwały kierunek rozwoju potencjału opiekuna osoby chorej.

Opiekunowie, będący przeważnie współmałżonkami lub innymi członkami rodziny, w większości przypadków nie posiadają odpowiedniej wiedzy i umiejętności obsługi chorych na SM. Swoje wiadomości zdobywają metodą prób i błędów przyczyniając się niejednokrotnie do cierpień osób chorych.

Uczestnictwo w zajęciach szkoleniowych pozwoli na zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu psychologii, neurologii, rehabilitacji, pielęgnacji, diety oraz uprawnień ON. Wiedza ta pozwoli przełamać takie problemy jak bariera świadomościowa, a w przyszłości umożliwi pokonywanie barier mentalnych poprzez rozwój jednostki świadomej własnego "ja". Pozwoli to na likwidację uczucia bezradności osób chorych, bardzo często nie mających pojęcia gdzie szukać pomocy - co uniemożliwia im prawidłowe funkcjonowanie w życiu społecznym.

Program szkoleniowy zakłada zorganizowanie 2 szkoleń łącznie dla 20 opiekunów osób chorych na stwardnienie rozsiane (członków rodzin) obejmujących następujące tematy:

 • psychologiczne aspekty chorób przewlekłych,
 • codzienna pielęgnacja osoby chorej (higiena intymna, zapobieganie infekcjom, pomoc chorym z problemami urologicznymi),
 • rehabilitacja przy łóżku chorego,
 • rehabilitacja i pomoc chorym korzystającym z wózków inwalidzkich,
 • poradnictwo obywatelskie (status osoby niepełnosprawnej i wynikające z tego prawa),
 • pomoc społeczna (informacje o działaniu urzędów i organizacji służących pomocą ON),
 • medyczne aspekty chorób neurologicznych (stwardnienia rozsianego i innych).

Ćwiczenia, zajęcia praktyczne, pokazy, wykłady i dyskusje prowadzone są pod kierunkiem wysokiej klasy specjalistów, współpracujących wcześniej z PTSR i posiadających doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Instruktorami i wykładowcami są: lekarz neurolog, psycholog, rehabilitant, pielęgniarka, dietetyk, specjalista z zakresu uprawnień osób niepełnosprawnych.

Projekty współfinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych


III KONKURS

" Szlakiem zamków krzyżackich"- impreza o charakterze kulturalno- rekreacyjnym.

Celem projektu było promowanie turystyki jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu i wypoczynku wśród osób niepełnosprawnych. Wykorzystanie rekreacji i turystyki dla rehabilitacji fizycznej, psychicznej i społecznej, propagowanie zdrowego trybu życia, stworzenie sposobności do przezwyciężania wyuczonej bezradności, przeciwdziałanie poczuciu osamotnienia i izolacji społecznej spowodowanej przez chorobę, kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości poprzez uczestnictwo w organizowanych podczas wyjazdów konkursach.

W ramach imprezy wyjazdowej zwiedzono następujące miejsca:

 • Zamek w Toruniu,
 • Zamek w Malborku,
 • Zamek w Kwidzynie,
 • Zamek w Sztumie,
 • Zamek w Gdańsku.

W czasie wycieczki uczestnicy mieli okazję poznania tradycji, zabytków kultury i historii Polski. Po części turystycznej, obejmującej zwiedzanie zamków krzyżackich nastąpiła część integracyjno-terapeutyczna obejmująca m.in. konkursy z nagrodami, kalambury, turnieje karciane, wieczorki taneczne. Rywalizacja w czasie zajęć integracyjnych pomogła wzmocnić poczucie własnej wartości, kształtować postawę odnoszenia sukcesu i ponoszenia porażki. Uczestnicy dzięki wspólnym posiłkom, zabawom integracyjnym i rozrywkom konkursowym mogli się bliżej zapoznać, a nawet zaprzyjaźnić. Koleżeńska atmosfera sprzyjała doskonaleniu umiejętności pracy w grupie. Była to niezapomniana okazja aby pobyć między ludźmi, pozwiedzać i poznać historię naszego kraju.

Projekt współfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Centrum Informacyjne dla Osób Niepełnosprawnych

Głównym celem projektu jest udzielenie do końca 2011 r. porad i informacji 4 tys. osób niepełnosprawnych (prawnie i biologicznie) z zakresu poradnictwa prawnego i obywatelskiego zamieszkujących powiaty: łódzki, łódzki - wschodni, brzeziński, zgierski i pabianicki, na terenie których nie funkcjonuje poradnictwo prawne i obywatelskie dla osób niepełnosprawnych. Cel ten jest realizowany poprzez utworzenie Centrum Informacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych świadczącego usługi telefoniczne, on-line, listownie i bezpośredni kontakt w siedzibie Centrum lub w domu osoby niepełnosprawnej.

Cele szczegółowe projektu:

 • podniesienie świadomości prawnej i obywatelskiej osób niepełnosprawnych
 • zwiększenie uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym
 • ułatwienie osom niepełnosprawnym dostępu do usług poradnictwa prawnego i obywatelskiego

Uczestnicy projektu:

Grupę docelową projektu stanowi 4 tys. osób niepełnosprawnych zamieszkujących powiat mających utrudniony dostęp do usług poradnictwa prawnego i obywatelskiego:

 1. Osoby niepełnosprawne z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (wydane przez Komisję ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności)
 2. Osoby niepełnosprawne z orzeczeniem o niezdolności do pracy (wydane przez ZUS)

W ramach realizacji projektu prowadzimy:

 • poradnictwo prawne m.in. z zakresu: 
  • prawa pracy, 
  • praw pacjenta, 
  • regulacji prawnych UE i Polski
 • poradnictwo obywatelskie m.in. z zakresu: 
  • likwidacji barier architektonicznych: 
  • dofinansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i urządzeń pomocniczych, 
  • udzielaniu inf. o org. pozarządowych, urzędach i instytucjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych i prowadzonych przez nie działaniach.

W związku z tym, że BO projektu są osoby niepełnosprawne, porady są udzielane listownie, telefonicznie lub przez Internet. W sprawach wymagających bezpośredniego kontaktu pośredniczyć będą asystenci projektu.

Telefon kontaktowy: 516 05 03 05
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt  współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.