Ważne informacje

PFRON przyjazna instytucja

Władysław Skwarka
- Dyrektor Łódzkiego Oddziału PFRON

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym, którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Fundusze PFRON są tworzone ze składek pracodawców zatrudniających więcej niż 25 pracowników i nie wywiązujących sie z obowiązku zatrudnioenia 6% osób niepełnosprawnych.

Środki PFRON przeznaczane są między innymi na:
  • dofinansowanie do wynagrodzeń osób niuepełnosprawnych,
  • zatrudnianie osób niepełnosprawnych,
  • przystosowanie nowych i istniejących miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych,
  • sport i rekreację osób niepełnosprawnych,
  • zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny,
  • likwidację barier architektonicznych i komunikacyjnych,
  • wsparcie edukacji osób niepełnosprawnych,
  • realizację programów własnych.
  • Środki finasowe PFRON przekazywane są przedec wszystkim:
  • do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne,
  • do samorządu Województwa i Powiatu,
  • do ZUS.
  • Pozostałe rozdysponowane są przez Oddziały Wojewódzkie PFRON, które realizują zadania ustawowe i własne programy celowe.

    Programy celowe PFRON kierowane są zarówno do osób fizycznych, do organizacji pozarządowych oraz do instytucji. W związku z tym osoby niepełnosprawne mogą być wspomagane bezpośrednio i pośrednio.

    Aktywność społeczna osób niepełnosprawnych daje więc szansę na korzystanie ze wsparcia i pomocy z różnych stron

    Wydatkowanie środków PFRON

    Środki Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych wydawane są poprzez:

    PFRON

    Samorząd Województwa

    Samorząd Powiatowy

    1. Centrala PFRON
    2. Oddział PFRON: programy celowe
    1. RCPS
    1. MOPS
    2. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

    Poprzez oddział PFRON-u osoby niepełnosprawne mogą korzystać z dofinansowania w ramach programów celowych. Są to:
    1. JUNIOR
    2. HOMER
    3. PEGAZ
    4. STUDENT
    Celem programu jest umożliwienie wejścia w życie zawodowe (odbycie stażu, zdobycie zatrudnienia) młodym osobom niepełnosprawnym, którego adresatami są osoby ze znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności w wieku do 25 lat lub w przypadku osób, które ukończyły szkołę wyższą - do 27 roku życia.

    W ramach programu udzielana jest pomoc ze środków PFRON-u absolwentowi skierowanemu na staż przez Powiatowy Urząd Pracy. Wysokość dofinansowania ustalana jest przez Powiatowy Urząd Pracy w zależności od stopnia niepełnosprawności osoby skierowanej na staż. Pomoc udzielona jest także pracodawcy uczestniczącemu w programie, w wysokości stanowiącej iloczyn liczby miesięcy odbytego stażu i kwoty stanowiącej do 20% najniższego wynagrodzenia.

    Adresaci programu to pełnoletnie osoby w wieku aktywności zawodowej, miepełnosprawne z powodu dysfunkcji narządu wzroku oraz dzieci i młodzież ( do 18 lat), niepełnosprawne z powodu narządu wzroku, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

    Dzięki wsparciu PFRON mogą otrzymać sprzęt komputerowy, elektroniczny wraz z oprogramowaniem oraz poszczególne elementy ( urządzenia brailowskie, urządzenia lektorskie), szkolenie w zakresie podstawowej obsługi nabytego w ramach programu sprzętu i oprogramowania.

    W obszarze A adresatami programu są osoby pełnoletnie w wieku aktywności zawodowej wykonujące pracę zarobkową, uczące się bądź poszujące pracy - zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, niepełnosprawne z powodu dysfunkcji narządu ruchu, posiadające prawo jazdy, które mogą otrzymać wsparcie finansowe na zakup i montaż oprzyrządowania do samochodu

    W obszarze B adresatami są osoby pełnoletnie w wieku aktywności zawodowej oraz dzieci i młodzież ( do 18 lat), niepełnosprawne z powodu braku lub znacznego niedowładu obu kończyn górnych, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które mogą otrzymać dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego do max. 15.200 złotych.

    W obszarze C adresatami programu są osoby pełnoletnie, dzieci 9i młodzież do 18 roku życia, u których dysfunkcja jednej lub obu kończyn dolnych z jednoczesną dysfunkcją kończyn górnych, uniemożliwiającą poruszanie się na wózku inwalidzkim o napedzie ręcznym, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które mogą otrzymać dofinansowanie na zakup wózka nwalidzkiego o napędzie elektrycznym, max. do kwoty 18.200 złotych

    Celem programu jest przygotowanie osób niepełnosprawnych, poprzez stałe podwyższanie kwalifikacji, do rywalizacji o zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Wiedza jest obecnie, a także będzie w przyszłości, najważniejszym atutem osoby niepełnosprawnej w konkurencji o zatrudnienie.

    Adresatami programu są osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (lub orzeczeniem równoważnym), które są:
    1. studentami studiów pierwszego stopnia lub studentami studiów drugiego stopnia albo studentami jednolitych studiów magisterskich ? prowadzonych przez szkoły wyższe,
    2. posiadaczami dyplomu ukończenia studiów wyższych kształcącymi się na studiach podyplomowych prowadzonych przez szkoły wyższe lub przez inne jednostki uprawnione do prowadzenia tych studiów na podstawie odrębnych przepisów,
    3. uczestnikami studiów doktoranckich prowadzonych przez szkoły wyższe lub przez inne jednostki uprawnione do prowadzenia tych studiów na podstawie odrębnych przepisów,
    4. słuchaczami kolegiów pracowników służb społecznych, kolegiów nauczycielskich lub nauczycielskich kolegiów języków obcych,
    5. uczniami szkół policealnych,
    6. studentami uczelni zagranicznych,
    7. studentami odbywającymi staż zawodowy za granicą w ramach programów Unii Europejskiej,
    pobierającymi naukę w systemie stacjonarnym lub systemie niestacjonarnym.

    Dyrektor Oddziału Łódzkiego PFRON
    Władysław Skwarka

    Informacje

    Ostatnia aktualizacja: 

    Zgodność:
    Valid HTML 4.01!  Poprawny CSS!

    Katalog Jarmi

    nKatalog stron