Praca Osób Niepełnosprawnych

Polska Organizacja Pracodawców
Osób Niepełnosprawnych

logo POPON
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych jest największym związkiem pracodawców zrzeszającym przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Powstała 30 listopada 1995 roku i liczy obecnie ponad 600 członków. Firmy te zatrudniają łącznie około 65 tys. pracowników, w tym ponad 35 tys. osób niepełnosprawnych. Swoim działaniem obejmuje w sumie około 300 tys. osób niepełnosprawnych rocznie.
Organizacja ma charakter ogólnopolski :
  1. ma dziewięć oddziałów terenowych,
  2. prowadzi trzy Ośrodki Informacji Osób Niepełnosprawnych
  3. dziesięć Centrów Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych
  4. oraz dwanaście Centrów Pracy dla Osób Niepełnosprawnych.
POPON dąży do tworzenia przejrzystego i prostego systemu prawnego, skutecznie zachęcającego do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Podejmuje interwencje w organach centralnych i samorządu lokalnego oraz uzyskuje oficjalne stanowiska w kwestiach prawnych, budzących wątpliwości interpretacyjne. Interwencję za pośrednictwem POPON może podjąć każdy członek Organizacji. POPON prowadzi działalność informacyjno-szkoleniową, której celem jest dostarczanie pracodawcom osób niepełnosprawnych aktualnej i rzetelnej wiedzy m.in. przez szkolenia, seminaria oraz poradnictwo organizowane w oddziałach. Wykorzystuje do tego także działający od kilku lat portal www.popon.pl.

POPON reprezentuje interesy pracodawców osób niepełnosprawnych m.in. w: Komisji Trójstronnej, Krajowej Radzie Zatrudniania Osób Niepełnosprawnych (od 2005 roku prezes POPON pełni funkcję przewodniczącego), Radzie Nadzorczej PFRON, Krajowej Radzie Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz w Komitecie Monitorującym Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. Jest także aktywnym członkiem organizacji międzynarodowych: Workability International Europe, International Organisation of Employers, UNICE, CEEP oraz BIAC.

Działania POPON na rzecz osób niepełnosprawnych to m.in. Centra Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, Internetowa Giełda Pracy Osób Niepełnosprawnych, Portal Niepełnosprawni oraz Internetowa Baza Pracodawców.

Centra Pracy dla Osób Niepełnosprawnych

POPON prowadzi Centra Pracy, w których pomagamy osobom niepełnosprawnym w znajdowaniu pracy i promujemy jej aktywne poszukiwanie. Centra prowadzą także Kluby Pracy, w których można dowiedzieć się jak przygotować CV i list motywacyjny. W Centrach pokazujemy również, na jakie ogłoszenia odpowiadać i do jakich instytucji aplikować, żeby skutecznie przechodzić proces rekrutacyjny. Prowadzimy też Internetową Giełdę Pracy na naszym portalu, w której znaleźć można aktualne oferty z całej Polski, zarówno pracodawców, jak i osób poszukujących pracy.

Centra Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych

W dziesięciu miastach Polski (Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Wrocławiu oraz Warszawie) POPON prowadzi również Centra Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Celem ich działania jest pomaganie osobom niepełnosprawnym w samodzielnym poruszaniu się po otwartym rynku pracy, a także ułatwianie im adaptacji w środowisku pracy. Pracownicy Centrów pomagają ocenić posiadane predyspozycje, możliwości i aspiracje, a następnie wybrać najlepszą drogę zawodową, a także radzą jak kierować swoją karierą przez uzyskanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych.

Ośrodki Informacji dla Osób Niepełnosprawnych

W Kielcach, Opolu i Lublinie funkcjonują również Ośrodki Informacji dla Osób Niepełnosprawnych, w których zainteresowani mogą dowiedzieć się o przysługujących im prawach m.in. jak otrzymać dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, a także jak pozbyć się barier architektonicznych w swoim mieszkaniu. W Ośrodkach można również skorzystać z usług psychologa, prawnika i tłumacza migowego.

Konkurs "LODOŁAMACZE"

Logo Konkursu LODOŁAMACZE
Jednym z najważniejszych działań POPON jest zorganizowanie konkursu LODOŁAMACZE 2006 z okazji 10-lecia działalności POPON. Została wtedy zainaugurowana pierwsza edycja konkursu. Lodołamacze. Konkurs ten ma na celu wyróżnienie pracodawców podchodzących do problemu zatrudniania osób niepełnosprawnych w sposób szczególnie dojrzały.

Konkurs podzielony został na dwa etapy: regionalny - wyłaniający laureatów poszczególnych rejonów kraju, oraz centralny - w którym finaliści zmierzą się w walce o laur LODOŁAMACZY 2006. Jest pierwszym i jednocześnie niezwykle istotnym wydarzeniem, które w założeniach POPON-u rozpocznie cykl działań mających na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz kreowanie wzorców postępowania wśród pracodawców.

POPON chce wyróżnić nagrodą LODOŁAMACZY firmy, które decydując się na zatrudnianie osób niepełnosprawnych, a jednocześnie prowadząc przyjazną politykę personalną wobec nich, łamią bariery, walczą z niechęcią i chłodem społeczeństwa. Inicjatywa skierowana jest w szczególności do przedsiębiorców, którzy są świadomi tego, jak ważna dla osób niepełnosprawnych jest integracja z osobami pełnosprawnymi, jak ważne jest dla nich poczucie bycia potrzebnych i w końcu jak pomocna w ich rehabilitacji jest praca - coś, co dla niektórych w pełni sprawnych jest rzeczą jak najbardziej naturalną.

- Zależy nam na tym, by wyróżnić te przedsiębiorstwa, które nie boją się zatrudniać osoby niepełnosprawne - mówi Jan Zając, prezes POPON-u. - Pragniemy, by dzięki naszemu konkursowi takie firmy i stojący za nimi ludzie zaistnieli w szerzej w świadomości zarówno gospodarczej, jak i świadomości środowiska, w którym funkcjonują. Pragniemy docenić wrażliwość ich szefów, menedżerow, ich właścicieli i prowadzoną przez nich działalność. W końcu to dzięki nim zatrudnianie osób niepełnosprawnych ma szansę stać się normą, swego rodzaju standardem, a nie ewenementem.

Trudnej funkcji ambasadora konkursu podjęła się znana aktorka, Edyta Jungowska. Jak sama twierdzi, nazwa konkursu doskonale oddaje jego ideę: to te firmy wskazują i torują drogę; to one przełamują lody niechęci, braku tolerancji i niezrozumienia; to na nie czeka nagroda LODOŁAMACZY.

Szczegółowe informacje na temat konkursu i niezbędne formularze można uzyskać na stronie www.lodolamacze.info

Jednym z najaktywniejszych oddziałów POPON jest Oddział Łódzki. 6 kwietnia w Grand Hotelu w Łodzi, w sali Malinowej, odbyła się Gala Finałowa Pierwszej Edycji Konkursu LODOŁAMACZE 2006r. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Marszałka Województwa Łódzkiego i Prezydenta Miasta Łodzi, jak również przedstawicieli Urzędów Pracy.

W regionie Łódzkim zostały wyróżnione w trzech zakresach następujące firmy:
  1. Otwarty rynek:
    1. Wyższa Szkoła Pedagogiczna,
    2. AMX Toyota,
    3. Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20 w Łodzi.
  2. ZPCHr:
    1. Atos,
    2. Gust- Pol,
    3. Lasser&Sinex,
  3. Pracodawca nie Przedsiębiorca:
    1. Uniwersytet Łódzki ,
    2. SOSW dla dzieci słabo widzących ,
    3. Muzeum kinematografii.
  4. Nagrody specjalne:
    1. Superlodołamacz : Atos,
    2. Lodołamacz Specjalny - Dorota Grela z firmy Martel.

Kontakt z organizacją:

  1. POPON
    Biuro Zarządu
    ul. Próżna 12 A,
    00-107 Warszawa
    tel. (22) 620 32 02; faks (22) 620 02 36
    e-mail: biuro@popon.pl
    strona www: www.popon.pl

  2. POPON - Oddział w Łodzi
    Biuro Oddziału
    ul. Suwalska 16 pok.28
    93-176 ŁÓDŹ
    Dyrektor Oddziału:
    Wanda Maciejewska
    tel.: (42) 250 53 65; faks: (42) 250 53 11
    e-mail: w.maciejewska@popon.pl

    Specjalista Biura:
      Marta Brzeska
    tel.: (42) 250 53 65; faks: (42) 250 53 11
    e-mail: biuro@lodz.popon.pl

    Biuro Pośrednictwa Pracy;
    Centrum Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych:
    Marta Brzeska
    tel.: (42) 250 53 65; faks: (42) 250 53 11
    e-mail: biuro@lodz.popon.pl

Informacje

Ostatnia aktualizacja: 

Zgodność:
Valid HTML 4.01!  Poprawny CSS!

Katalog Jarmi

nKatalog stron