Karta Parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby niepełnosprawne do parkowania na "kopertach". Karta parkingowa jest dokumentem o standardzie międzynarodowym, który obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej. Jednak w poszczególnych krajach członkowskich obowiązują odrębne przepisy wynikające z prawa drogowego dla danego kraju, a co się z tym wiąże, odrębne ulgi i uprawnienia dla niepełnosprawnych.
Kartę parkingową mogą uzyskać osoby posiadające ważne orzeczenia:
- znacznym stopniu niepełnosprawności,
- umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- lekkim stopniu niepełnosprawności, które w orzeczeniu posiadają kod R lub N
Już od ponad 3 lat obowiązuje nowy system wydawania kart parkingowych. Rzecznik Osób Niepełnosprawnych na mocy obowiązujących przepisów ustawy , ("Prawo o ruchu drogowym" - Dz.U. Nr 108, poz. 908 t.jedn z 2005 r. z późn. zm.) rozporządzenia resortowego ministra oraz uchwał prawa miejscowego został zobowiązany w imieniu starosty ( w Łodzi Prezydenta Miasta Łodzi), wraz ze swoim Zespołem ds. Osób Niepełnosprawnych, do ich wydawania mieszkańcom miasta Łodzi (UMŁ, ul. Sienkiewicza 5 pok. nr 021).
Wydawane są osobom posiadającym odpowiedni stopień niepełnosprawności ( znaczny, umiarkowani, lekki z odpowiednią adnotacją w orzeczeniu o "spełnianiu przesłanek" art. 8 ww. ustawy lub w przypadku starszych orzeczeń np. ZUS dodatkowo niezbędne jest odpowiednie, aktualne zaświadczenie lekarskie potwierdzające ograniczenie sprawności ruchowej wnioskodawcy) lub inne równoważne z nim orzeczenia np. ZUS-owskie (stara i nowa forma orzeczenia.
Ponieważ Karty Parkingowe wydawane są przez starostów, a więc istotne jest miejsce stałego zameldowania w Łodzi osoby ubiegającej się (osoby z poza naszego miasta załatwiają formaności w swoich starostwach, urzędach powiatowych). Karta wydawana jest na osobę a nie na pojazd, którym przewożona jest ta osoba. Koszt jej wydania zamyka się w kwocie 25 złotych. Oprócz w/w.
oryginału orzeczenia i sumy pieniędzy należy posiadać przy sobie:
- dowód osobisty ( w przypadku upoważnienia osoby drugiej do załatwienia sprawy i odebrania "KP", osoba ta musi również okazać swój dowód osobisty i posiadać stosowne upoważnienie)
- kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (należy mieć ze sobą oryginał do potwierdzenia),
- kserokopię dowodu osobistego,
- 1 fotografię (3,5 x 4,5 cm),
- na miejscu wypełnia się wniosek na odpowiednim formularzu,
- trzeba także uiścić opłatę skarbową w wysokości 25 zł (przy składaniu wniosku podawany jest numer konta bankowego, na które należy wpłacić kwotę) - stan na dzień 16 lipca 2003.
Na wydanie karty parkingowej oczekuje się zwykle kilka dni. Na miejscu osługujący Urzędnik wyda też osobie zainteesowanej formularz wniosku o wydanie "KP" oraz blankiet wpłaty. Osoby, które w jakiś sposób utraciłyby Katrę parkingową" (kradzież, zagubienie, zniszczenie) wypełniają na miejscu oświadczenie o jej utracie i mogą starać się o jej ponowne wydanie.
Osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową może nie stosować się do niektórych znaków drogowych.
Przepis ten dotyczy również:
- kierującego pojazdem przewożącego osobę o obniżonej sprawności ruchowej;
- pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek.
Wszystkie przepisy dotyczące karty parkingowej stosują się także do osób, które posługują się kartą parkingową wydaną poza granicami Polski.
Kartę parkingową należy umieścić za przednią szybą pojazdu samochodowego, w miejscu widocznym umożliwiającym jej odczytanie.
Karta parkingowa potwierdza uprawnienia:
- do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych
- do niestosowania się do następujących znaków drogowych:
- B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
- B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
- B-3a zakaz wjazdu autobusów
- B-4 zakaz wjazdu motocykli
- B-10 zakaz wjazdu motorowerów
- B-35 zakaz postoju
- B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste
- B-38 zakaz postoju w dni parzyste
- B-39 strefa ograniczonego postoju
Parking.
Miejsca parkingowe, przeznaczone dla pojazdów przewożących lub kierowanych przez osoby niepełnosprawne mające trudności w poruszaniu się, oznaczone są znakiem D-18 "parking" i umieszczoną pod nim tabliczką T-29. Podobne znaczenia ma poziomy znak P-24 "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej", malowany białą farbą na kopertach.
Wzory znaków oznaczających osobę niepełnosprawną mającą trudności w poruszaniu się:
 |
 |
 |
Nalepka do oznaczania pojazdu kierowanego przez osobę niepełnosprawną mającą trudności w poruszaniu się, |
Tablica do oznaczania pojazdów konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych |
Tablica do oznaczania miejsce parkowania dla osoby niepełnosprawnej, tzw." koperta" |
Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu w sposób umożliwiający jej odczytanie. Z tytułu jej posiadania uprawnionemu jak i kierującemu pojazdem przewożącemu w danej chwili osobę o obniżonej sprawności ruchowej) przysługują określone przywileje:
- jest się zwolnionym z przestrzegania kilku znaków zakazu,
- można parkować bezpłatnie na oznaczonych (namalowana "koperta", tabliczka informacyjna) miejscach dla osób niepełnosprawnych ( i to w całej zjednoczonej Europie) oraz w przypadku naszego miasta osoby niepełnosprawne zwolnione są na mocy uchwały Rady Miejskiej z opłat parkingowych w centrum Łodzi, głównie tam, gdzie służby miejskie pobierają od innych uczestnikówruchu strefową opłatę parkingową.
Karty parkingowe wydawane są w Urzędzie Miasta Łodzi od poniedziałku do piątku ( praktycznie od ręki jeśli nie ma jakiś dodatkowych zastrzeżeń) w godzinach:
- poniedziałek, środa, czwartek, piątek - 9:30 - 14:30,
- we wtorki - 10:30 - 15:30.
Na miejscu jest również filia banku, gdzie można bez prowizji można wpłacić wymaganą kwotę za "Kartę parkingową" .
Zawsze można też do nas wcześniej zadzwonić pod numer telefonu 042 638-45-74 lub 638-45-97, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje dotyczące procedury wydawania w/w kart.
.
Należy jeszcze nadmienić, że Łódź znalazła się wśród blisko już poad 50 miast uczestników "Kampanii Parkingowej". Kampania ta została zapoczątkowana przed 2 laty w Warszawie, a jej organizatorzy m.in. "Stowarzyszenie Przyjsaciół Integracji za cel sobie postawili działania m.in. informacyjne ( ulotki, plakaty, spoty telewizyjne i radiowe) zmierzające do uświadamiania pełnosprawnym kierowcom, że zajmowanie miejsc na kopertach ogranicza samodzielność i aktywność osób niepełnosprawnych. W ramach w/w kampanii będą podjęte również działania na rzecz zmiany obowiązującego prawa o ruchu drogowym, której skutkiem będzie wprowadzenie zasady odholowywania pojazdów bezprawnie zajmujących "koperty".