Praca Osób Niepełnosprawnych

Asystent Osoby Niepełnosprawnej

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać zwrot kosztów zatrudnienia tzw. asystentów niepełnosprawnych pracowników. Taką możliwość przewidują nowe przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Zadaniem asystentów osób niepełnosprawnych jest pomaganie im w komunikowaniu się z otoczeniem i wykonywanie czynności trudnych lub niemożliwych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy. Liczba godzin przeznaczonych wyłącznie na taką pomoc nie może przekroczyć 20 % całkowitego miesięcznego czasu pracy pracy osoby niepełnosprawnej.

Nowe przepisy, obowiązujące od 1 maja 2004 r., stanowią też, że pracodawca, który na co najmniej 3 lata zatrudni osoby niepełnosprawne, bezrobotne lub poszukujące pracy i nigdzie niepracujące, skierowane przez Urząd Pracy, będzie mógł otrzymać zwrot kosztów poniesionych nie tylko w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy do potrzeb tych osób, ale również na adaptację pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb niepełnosprawnych praxcowników oraz adaptację lub nabycie urządzeń ułatwiających im funkcjonowanie w zakładzie pracy,. O zwrot tych kosztów mogą ubiegać się również pracodawcy, którzy przez okres co najmniej 3 lata będą zatrudniać osoby niepełnosprawne, których niepełnosprawność powstała w czasie pracy w ich firmie.

Pieniądze z Funduszu Pracy pracodawca otrzyma na swój wniosek.

Pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego, może otrzymać także ze środków Funduszu zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy, w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy. (Dz.U. nr. 96, poz. 959, Art. 26d)

Art. 26d.
  1. Pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego, może otrzymać ze środków Funduszu zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy.
  2. Wysokość zwrotu stanowi iloczyn kwoty najniższego wynagrodzenia i ilorazu liczby godzin w miesiącu przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu i miesięcznej liczby godzin pracy pracownika niepełnosprawnego w miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 3.
  3. Liczba godzin przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu nie może przekraczać liczby godzin odpowiadającej 20 % liczby godzin pracy pracownika w miesiącu.
  4. Przepisy art. 26 ust. 4-6 stosuje się odpowiednio. "

I jeszcze jedna zmiana. Przedłużono okres składania informacji miesięcznych o wynagrodzeniu, zatrudnianiu i stopniach niepełnosprawności pracowników oraz wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania ich wynagrodzenia za dwa miesiące. Należy je składać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu (miesiącach), których informacja lub wniosek dotyczy.

Zmiany w ustawie rehabilitacyjnej wprowadziła ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie i uchylaniu niektórych ustaw w związku z uzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej (Dz.U. nr. 96, poz. 959).

(Źródło: Gazeta Prawna, 13.05..2004 r.).

Informacje

Ostatnia aktualizacja: 

Zgodność:
Valid HTML 4.01!  Poprawny CSS!

Katalog Jarmi

nKatalog stron