Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać zwrot kosztów zatrudnienia tzw. asystentów niepełnosprawnych pracowników. Taką możliwość przewidują nowe przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
Zadaniem asystentów osób niepełnosprawnych jest pomaganie im w komunikowaniu się z otoczeniem i wykonywanie czynności trudnych lub niemożliwych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy. Liczba godzin przeznaczonych wyłącznie na taką pomoc nie może przekroczyć 20 % całkowitego miesięcznego czasu pracy pracy osoby niepełnosprawnej.
Nowe przepisy, obowiązujące od 1 maja 2004 r., stanowią też, że pracodawca, który na co najmniej 3 lata zatrudni osoby niepełnosprawne, bezrobotne lub poszukujące pracy i nigdzie niepracujące, skierowane przez Urząd Pracy, będzie mógł otrzymać zwrot kosztów poniesionych nie tylko w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy do potrzeb tych osób, ale również na adaptację pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb niepełnosprawnych praxcowników oraz adaptację lub nabycie urządzeń ułatwiających im funkcjonowanie w zakładzie pracy,. O zwrot tych kosztów mogą ubiegać się również pracodawcy, którzy przez okres co najmniej 3 lata będą zatrudniać osoby niepełnosprawne, których niepełnosprawność powstała w czasie pracy w ich firmie.
Pieniądze z Funduszu Pracy pracodawca otrzyma na swój wniosek.
Pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego, może otrzymać także ze środków Funduszu zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy, w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy. (Dz.U. nr. 96, poz. 959, Art. 26d)
Art. 26d.
- Pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego, może otrzymać ze środków Funduszu zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy.
- Wysokość zwrotu stanowi iloczyn kwoty najniższego wynagrodzenia i ilorazu liczby godzin w miesiącu przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu i miesięcznej liczby godzin pracy pracownika niepełnosprawnego w miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 3.
- Liczba godzin przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu nie może przekraczać liczby godzin odpowiadającej 20 % liczby godzin pracy pracownika w miesiącu.
- Przepisy art. 26 ust. 4-6 stosuje się odpowiednio. "
I jeszcze jedna zmiana. Przedłużono okres składania informacji miesięcznych o wynagrodzeniu, zatrudnianiu i stopniach niepełnosprawności pracowników oraz wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania ich wynagrodzenia za dwa miesiące.
Należy je składać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu (miesiącach), których informacja lub wniosek dotyczy.
Zmiany w ustawie rehabilitacyjnej wprowadziła ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie i uchylaniu niektórych ustaw w związku z uzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej (Dz.U. nr. 96, poz. 959).
(Źródło: Gazeta Prawna, 13.05..2004 r.).
|