Praca Osób Niepełnosprawnych
|
Ulgi dla pracodawców osób niepełnosprawnych |
Podmiot zatrudniający osoby niepełnosprawne:
- Zakłady pracy zatrudniające mniej niż 25 osób,
w stosunku do zatrudnionych osób niepełnosprawnych, zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
- Preferencje dla pracodawcy:
W stosunku do zatrudnionych osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności część wynagrodzenia odpowiadającą składce należnej od zatrudnionego na ubezpieczenie emerytalne finansuje PFRON, a część kosztów osobowych pracodawcy, odpowiadającą należnej składce na ubezpieczenie, budżet państwa.
Podmiot zatrudniający osoby niepełnosprawne:
- Zakłady pracy chronionej i zakłady aktywizacji zawodowej
- Preferencje dla pracodawcy:
W stosunku do zatrudnionych osób niepełnosprawnych część wynagrodzenia, odpowiadającą należnej składce pracownika na ubezpieczenie emerytalne i chorobowe, finansuje PFRON, a część kosztów osobowych pracodawcy, odpowiadającą należnej składce na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracodawcy finansuje budżet państwa, a w części odpowiadającej należnej składce na ubezpieczenie wypadkowe finansuje PFRON.
- Zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywizacji zawodowej nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ( art. 54 ustawy z 29 grudnia 41993 r. o zatrudnianiu i przeciwdziałaniu bezrobociu - Dz.U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56 zx późn.zm.).
- Zakłady pracy chronionej i zakłady aktywności zawodowej zwolnione są z opłacania składek za zatrudnionych pracowników na FGŚP (art. 17 ust. 3 ustawy z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - Dz.U. z 1994 r. Nr 1, poz. 1 z późn. zm.). Zwolnienie to dotyczy wszystkich zatrudnionych pracowników.
Prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej jest zwolniony w stosunku do tego zakładu:
- z podatków,
- z wpłat do urzędu skarbowego należności z tytułu podatku od towarów i usług, z uwzględnieniem zasad określonych w odrębnych przepisach,
- z niepodatkowych należności budżetowych. Zwolnienie nie dotyczy podatku od gier, podatku akcyzowego, cła, podatków dochodowych. Ustawodawca określa, na co prowadzący zakład pracy chronionej przekazuje środki uzyskane z tytułu zwolnień z podatków i wpłat do urzędu skarbowego należnośdci z tytułu VAT.
Prowadzący zakład pracy chronionej może uzyskać, dla tego zakładu, ze środków PFRON w szczególności:
- dofinansowanie w wysokości do 50% oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych,
- pożyczkę na cele inwestycyjne, modernizację lub na restrukturyzację zakładu - z możliwością jej umorzenia, w wysokości do 50%,
- dofinansowanie lub refundację wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, w wysokości 75% najniższego wynagrodzenia,
- zwrot kosztów za szkolenie zatrudnionych osób niepełnosprawnych w związku z koniecznością zmiany profilu produkcji,
- dofinansowanie w celu ochrony istniejących w zakładzie miejsc pracy,
- subwencje w związku z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.
Podmiot zatrudniający osoby niepełnosprawne:
- Pracodawca, który zatrudni przez okres co najmniej 54 miesięcy osoby niepełnosprawne bezrobotne lub poszukujące pracy i nie pozostające w zatrudnieniu, skierowane do pracy przez Powiatowy Urząd Pracy
- Preferencje dla pracodawcy:
Może uzyskać po uzyskaniu pozytywnej opinii PIP o utworzonym stanowisku pracy, wydanej na wniosek starosty, ze środków PFRON zwrot kosztów:
- do wysokości dwudziestopięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia za każde stanowisko pracy, poniesionych na:
- organizację nowych stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych zdolnych do pracy lub,
- przystosowania istniejących stanowisk pracy do potrzeb ON,
- ponad wysokość dwudziestopięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia, jednaknie więcej niż czterdziestokrotne wynagrodzenie za każde stanowisko pracy, w przypadku zatrudnienia osób,,które zaliczono do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- wynagrodzenia ON za okres 18 miesięcy, składek należnych od pracodawcy na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzenia, wymienionego w poprzednim punkcie ( art. 26 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
Podmiot zatrudniający osoby niepełnosprawne:
- Pracodawca zatrudniający do 24 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy
- Preferencje dla pracodawcy:
Może otrzymać z PFRON zwrot kosztów:
- wynagrodzenia zatrudnionych ON w wysokości 50% najniższego wynagrodzenia - przez okres 24 miesięcy płatnych za co drugi miesiąc,
- składek należnych od pracodawcy na ubezpieczenie społeczne od wymienionego wyżej wynagrodzenia za każdą zatrudnioną osobę niepełnosprawną zaliczoną do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, skierowaną przz Powiatowy Urząd Pracy ( art. 27 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
-
Warunki korzystania z preferencji.
Z preferencyjnych zasad dotyczących finansowania składek na ubezpieczenia społeczne mogą skorzystać tylko pracodawcy zatrudniający do 25 osób, którzy zawarli umowy o pracę i umowy o pracę nakładczą z osobami niepełnosprawnymi w stopniu znacznym lub umiarkowanym, a także zatrudniające niepełnosprawnych zakłady pracy chronionej i zakłady aktywizacji zawodowej.
Wymienione zasady nie dotyczą zatem innych podmiotów zatrudniających osoby niepełnosprawne, a także wyżej wymienionych pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne na innej podstawie niż umowa o pracę lub pracę nakładczą, np. na podstawie umowy zlecenia.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.),
- Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.),
- Ustawa z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.).
Trzeba wiedzieć:
- Stopy procentowe składek na ubezpieczenie społeczne dla osób niepełnosprawnych są takie same jak dla innych grup zawodowych i wynoszą:
- 19,52 % podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne,
- 13% podstawy wymiaru na ubezpieczenia rentowe,
- 2,4% podstawy wymiaru na ubezpieczenie chorobowe,
- 1,62% podstawy wymiaru na ubezpieczenie wypadkowe.
- Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób niepełnosprawnych jest ustalana na zasadach ogólnych.
|
|
|