Kowal - "Dom pod serduszkiem"

Kowal to małe miasto w centrum Polski położone w sąsiedztwie lasów i jezior Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się w odległości 15 km na południe od Włocławka, przy skrzyżowaniu międzynarodowej trasy ( E-75) droga Nr 1 (Gdańsk-Łódź-Cieszyn) z drogą krajową Inowrocław-Gostynin-Warszawa. Zajmuje powierzchnię 4,7 km2, zamieszkałą przez 3500 osób.

Miasto pełni funkcję ośrodka usługowo-handlowego dla okolicznych gmin. Stało się to szczególnie wyraźne po 1991 roku, kiedy to nastąpiło oddzielenie miasta od gminy wiejskiej. W czasie minionych dziewięciu lat niemal w całym mieście wybudowano sieć kanalizacji sanitarnej wraz z mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków.

Ośrodek SM w Kowalu
Na początku 1997 roku staraniem Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej oraz władz miejskich oddano do użytku Dom Pomocy Społecznej dla osób chorych na stwardnienie rozsiane.

Jest to druga tego typu placówka w Polsce. Dysponuje one 66 miejscami w 45 nowocześnie wyposażonych pokojach, przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. 40 osób przebywa tutaj na stałe, a 26 miejsc przeznaczono dla uczestników turnusów rehabilitacyjnych. Dom wyposażony jest w wysokiej klasy sprzęt rehabilitacyjny. Nad zdrowiem mieszkańców Kowala i okolic czuwają 2 Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej. Istnieją tu również 2 apteki.

Turnusy rehabilitacyjne dla osób chorych na stwardnienie rozsiane w Kowalu organizowane są w nazwanym przez SM - owców "Domu pod serduszkiem", jakim jest ośrodek rehabilitacyjny w Kowalu , mają niezwykły urok. Wspaniała rehabilitacja, dzięki wielkiemu zaangażowaniu prowadzących ćwiczenia; terapia zajęciowa, gdzie terapeutka odkrywa w każdym uczestniku turnusu talent, którego on się nie spodziewa. Znakomita jest opieka codzienna nad pacjentami, bardzo ważna dla dla osób mniej sprawnych oraz z słynących z jakości daniach regionalnych. Ośrodek turnusów kusi spokojem i wspaniałą aurą pomagającą w odzyskaniu formy.

"Dom pod serduszkiem" zaskakuje rónież małą "kolonią łódzką" wśród stałych mieszkańców stworzoną z członków naszego, łódzkiego Oddziału PTSR. I jeszcze jedno, co przemawia za Kowalem, to bliskość parku krajobrazowego Kukawy oraz Ciechocinka, gdzie wycieczka jest dodatkową atrakcją.

Dla historii współczesnego Kowala bardzo ważne znaczenie ma Wspólnota Leśna Rolników Miasta Kowal. Gospodaruje ona obecnie na 550 ha lasów i łąk przekazanych mieszkańcom miasta przez króla Kazimierza Wielkiego

Informacje

Ostatnia aktualizacja: 

Zgodność:
Valid HTML 4.01!  Poprawny CSS!

Katalog Jarmi

nKatalog stron