Różne formy rehabilitacji

W naszej działalności największy nacisk kładziemy na zapewnienie członkom stowarzyszenia systematycznej rehabilitacji. W sytuacji, kiedy nie ma na SM skutecznego leku, jedynym , zalecanym przez lekarzy sposobem opóźniającym pogłebianie sie własnej choroby jest fachowa rehabilitacja.

  1. Rehabilitacja w Centrum Rehabilitacyjno - Opiekuńczym.
  2. Rehabilitacja w domu chorego.
  3. Rehabilitacja we własnej sali rehabilitacyjnej.
  4. Terapia zajęciowa
  5. Plenery artystyczne
  6. Turnusy rehabilitacyjne.
Zajęcia rehabilitacyjne w Centrum Rehabilitacyjno - opiekuńczym organizowane są przez nasz Oddział od 1997 roku. W zajęciach asystują wolontariusze pomagając chorym w przemieszczaniu się, ubieraniu itp. czynnościach. Kwalifikacji na zabiegi dokonują lekarze neurolodzy i specjaliści rehabilitacji ruchowej.
Zabiegi obejmują:
  1. masaż ręczny,
  2. magnetronic,
  3. kinezyterapię,
  4. laser,
  5. krioterapię,
  6. masaż podwodny,
  7. terrapuls.
rehabilitacja w COR

Zajęcia prowadzone są przez posiadających dużą wiedzę i doświadczenie w rehabilitacji chorych z SM, pracowników Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego.

Regularne zajęcia rehabilitacyjne umożliwiają członkom naszego towarzystwa utrzymywanie sprawności fizycznej na możliwie najlepszym poziomie. Dzięki systematycznym ćwiczeniom chory odzyskuje kontrolę nad własnym organizmem, zaczyna mniej zataczać sie podczas nauki chodzenia, lepiej prowadzi wózek inwalidzki, kontroluje dłoń podczas pisania.

W zależności od wskazań lekarskich oraz stanu pacjenta, jego możliwości i potrzeb zapewniamy:
  1. masaż ręczny klasyczny,
  2. ćwiczenia bierne i czynno - bierne,
  3. ćwiczenia redresyjne,
  4. reedukację porażonych mięsni,
  5. pionizację,
  6. próby chodzenia.
a także:
  1. udzielanie porad z zakresu dalszych ćwiczeń samodzielnych lub przy pomocy rodziny,
  2. udzielanie informacji o istniejącym sprzęcie rehabilitacyjnym i pomocniczym,
  3. naukę prawidłowej pielęgnacji leżacego

Ze względu na ograniczone możliwości ( z przyczyn finansowych) korzystania z rehabilitacji w domu chorego i w CRO, wszyscy chętni chorzy na SM z województwa łodzkiego, korzystają nieodpłatnie z sali rehabilitacyjnej w siedzibie naszego stowarzyszenia. W zalezności od możliwości finansowych kompletujemy sprzęt do sali rehabilitacyjnej, z której korzystają nieodpłatnie chorzy na stwardnienie rozsiane mieszkający w naszym województwie.

Mamy już sporo sprzętu, a w najbliższym czasie dokupimy jeszcze:
  1. drabinki rehabilitacyjne,
  2. steeper,
  3. massagera,
  4. wioślarza,
  5. materace,
  6. zestaw do ćwiczeń manualnych.

Sprzęt zgromadzony w sali rehabilitacyjnej w siedzibie PTSR słuzy dużej grupie chorych z Łodzi i regionu łódzkiego.

Terapia zajęciowa jest w przypadku stwardnienia rozsianego bardzo waznym elementem rehabilitacji. Uczestniczą w niej wszyscy zainteresowani przyjeżdżajacy do naszego stowarzyszenia.

Jest oparta głownie na wykonywaniu różnych prac plastycznych (malarstwo, rysunek, kompozycje przestrzenne), zabawek, ubiorów, haftów i wyrobów rzemiosła artystycznego. Zajęcia te rozwijają zdolności manualne, usprawniaja palce dłoni, poprawiają koordynację kończyn górnych, łagodzą oczopląs, niezborność ruchów itp.

Terapia zajęciowa ma zadanie wspomagać proces rehabilitacji, organizować czas wolny, a poprzez zwiększanie sprawności fizycznej przywrócić możliwość samoobsługi, odzyskać wiarę w siebie i chęć do bardziej aktywnego życia z chorobą.

Plenery artystyczne to połaczenie elementów kultury, turystyki i rekreacji. Organizujemy je w malowniczo położonych regionach naszego kraju, w których można podziwiać nie tylko krajobraz, ale przede wszystkim piękno naszej kultury i sztuki.

Wyjazdy te mają na celu rozbudzenie wrażliwości uczestników na walory artystyczne, które zaowocują pracami twórczymi, a ponadto wiele osób wzbogacą o nowe odczucia krajobrazowe, rózniące się bardzo od łódzkiej monotonii widzianej z okien, przez ludzi uwięzionych, na co dzień we własnych mieszkaniach. Z tego powodu tak ważne dla chorych są "wszystkiego rodzaju formy" integracji, gdzie wszystkich łączy wspólny problem i wzajemne zrozumienie.

Samodzielnie zrobione: wycinanka, namalowany obrazek, wykonana robótka ręczna, napisany wiersz-odbudowują wiarę w siebie

Turnusy rehabilitacyjne od początku naszej działalności cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Z tej formy rehabilitacji chorzy korzystają bardzo chętnie. Dwutygodniowe wyjazdy dają możliwość ogólnej poprawy sprawności fizycznej i psychicznej, przeciwdziałają poczuciu osamotnienia i izolacji społecznej.

Pobyt na turnusach wzbogacamy o elementy turystyki, sportu i kultury. Turnusy organizowane są często w formie pleneru artystycznego, gdzie obok rehabilitacji uczestnicy realizują prace plastyczne przy pomocy terapeuty zajęciowego i plastyka.

Informacje

Ostatnia aktualizacja: 

Zgodność:
Valid HTML 4.01!  Poprawny CSS!

Katalog Jarmi

nKatalog stron