Ważne informacje

Program Zdrowe Miasta w Łodzi

Wydział Zdrowia Publicznego
Urzędu Miasta Łodzi

ul. Sienkiewicza 5,
90-113 Łódź
tel.: (0-42) 638 47 37
Łódź uczestniczy w programie Zdrowe Miasta od 1993 roku. Podstawą udziału w programie są uchwały Rady Miejskiej obejmujące trzy kolejne etapy programu od 1993 do 2008 roku. Łódź jest jedynym miastem polskim, które jest członkiem Europejskiej Sieci Zdrowych Miast Światowej Organizacji Zdrowia nieprzerwanie od 1993 roku. Koordynacją programu zajmuje się Wydział zdrowia Publicznego Urzędu Miasta Łodzi.

Działania w ramach programu "Łódź - Zdrowe Miasto" określa lokalna strategia "Kierunki działań na rzecz zdrowia łodzian", która została przyjęta do realizacji uchwałą Rady Miejskiej (Uchwała Nr LVI/1250/01 z dnia 15 marca 2001 roku). Uwzględnia ona działania wielu sektorów życia miasta. Obejmuje zagadnienia związane z ze środowiskiem, zarówno naturalnym jak i tym tworzonym przez człowieka. Uwzględnia wpływ gospodarki na jakość życia i możliwość zaspokajania potrzeb społecznych człowieka:
  1. opieki zdrowotnej,
  2. wsparcia grup najsłabszych:
  3. osób ubogich,
  4. bezdomnych,
  5. bezrobotnych,
  6. i niepełnosprawnych
  7. zapewenienia bezpieczeństwa
Wprowadzenie programu dało początek wielu działaniom na rzecz zdrowia mieszkańców, których zakres z biegiem lat jest poszerzany. Aktualnie miasto realizuje programy profilaktyczne w zakresie wczesnego wykrywania raka piersi i jelita grubego, chorób krążenia i chorób płuc, współpracuje z Łódzkim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia przy realizacji programów wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Systematycznie organizowane są wielokierunkowe badania profilaktyczne w ramach "Bilansu zdrowia dojrzałej kobiety i dojrzałego mężczyzny". W Łodzi działają miejskie ośrodki profilaktyczno - terapeutyczne:
  1. Miejsko Ośrodek Profilaktyki Zdrowotnej,
  2. oraz Miejsko Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień.
Z programów profilaktycznych korzysta rocznie kilkadziesiąt tysięcy łodzian. Dużą wagę przykładamy do edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia adresowanej do róznych grup mieszkańców naszego miasta. Łódzka Sieć Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie skupia ponad 130 placówek, systematycznie organizowane są wykłady w ramach Łódzkiej Akademii Zdrowia, poprzez organizacje pozarządowe docieramy do osób starszych.

Jednym z ważnych elementów programu Łódź - Zdrowe Miasto są działania na rzecz osób starszych.W Łodzi mieszka 128,5 tys. osób w wieku 65 lati więcej, co stanowi ponadc 16% mieszkańców naszego miasta. Jest to grupa bardzo zróżnicowana: od osób aktywnych, prężnie działających w kilkunastu organizacjach pozarządowych po osoby zamknięte w swoich domach, biernie oczekujące na wsparcie.

Urząd Miasta Łodzi od kilku lat wspiera działalność organizacji pozarządowych prowadzących zajęcia edukacyjne, gimnastykę, spacery, wycieczki turystyczne oraz inne zajęcia, które aktywizują osoby starsze. Są to:
  1. Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku,
  2. Fundacja II Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
  3. Łódzki Oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów,
  4. Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze
Urząd finansuje również zajęcia edukacyjne dla podopiecznych domów dziennego pobytu i domów pomocy społecznej. Wśród uczestników tych zajęć, zarówno w domach dziennego pobytu, w domach pomocy społecznej jak również wśród słuchaczy obu Uniwersytetów Trzeciego wieku przeprowadzono badania ankietowe dotyczące stylu życia osób starszych. Jej wyniki dają interesujący obraz życia tej grupymieszkańców naszego miasta, jej zainteresowań i potrzeb. Ankietę wypełniło ponad 600 osób, z czego 30% stanowili mężczyźni, a 70% kobiety.
Osoby starsze najczęściej spędzają czas:
  1. oglądając telewizję (96% ankietowanych robi to codziennie),,
  2. słuchając radia ( 64% słucha radia codziennie),
  3. rzadziej czytają książki (tylko 34% robi to systematycznie),
  4. i chodzą do teatru ( 45% bywa tam co najmniej raz w roku).
  5. 2/3 ankietowanych co roku wypoczywa poza miejscem zamieszkania.
Około 70% utrzymuje stałe kontakty z rodziną lub znajomymi, niestety pozostali widują się z bliskimi tylko z okazji świąt lub uroczystości rodzinnych. Połowa ankietowanych osób starszych pomaga swoim bliskim lub znajomym, a ponad 80% w razie potrzeby może liczyć na pomoc innych osób.

Osoby starsze dbają o swoje zdrowie nie paląc i nie pijąc w nadmiarze (72%), chodząc systematycznie do lekarza i aktywnie spędzając czas wolny (69%). 2/3 ankietowanych nie narzeka na swoją sytuację materialną, ponad 20% dorabia do renty lub emerytury. Osoby starsze najbardziej są zainteresowane wykładami o róznej tematyce oraz wycieczkami i spacerami, gdzie łączą aktywność fizyczną z kontaktami społecznymi.

W celu lepszego poznania potrzeb osób starszych podjęto przygotowania do opracowania profilu zdrowia starszych mieszkańców Łodzi. Badania takie prowadzi Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Wyniki tych badań będą dostępne na początku 2008 roku i pozwolą dostosować proponowaną ofertę do zainteresowań tej grupy odbiorców. ważnym efektem programu Zdrowe Miasta jest wzrost świadomości zdrowotnej, zarówno na poziomie decyzyjnym - poprzez uwzglęnianie wpływu na zdrowie działań podejmowanych przez inne wydziały, jak i świadomości zdrowotnej mieszkańców Łodzi - poprzez zainteresowanie sprawami zdrowia i udziałem w naszych programach.

Oprócz korzyści dla mieszkańców Łodzi w postaci działań wspierających zdrowie, program Zdrowe Miasta pozwala na kontakty międzynarodowe:
  1. dostęp do materiałów i szkoleń Światowej Organizacji Zdrowia,
  2. wykorzystywanie doświadczeń innych miast,
  3. wspólne ubieganie się o fundusze Unii Europejskiej.
W ramach współpracy Zdrowych Miast realizowany jest projekt "Orientacja na zdrowie i dobrostan społeczny w obrębie Morza Bałtyckiego - HEPRO". Członkostwo w Europejskiej Sieci Zdrowych Miast to również bardzo dobra forma międzynarodowej promocji Łodzi - jako miasta aktywnego i dbającego o swoich mieszkańców.

Wydział Zdrowia Publicznego UMŁ
Iwona Iwanicka

Informacje

Ostatnia aktualizacja: 

Zgodność:
Valid HTML 4.01!  Poprawny CSS!

Katalog Jarmi

nKatalog stron